Kına Malzemeleri

Hayalleri süsleyen düğün macerasının, bir basamak öncesidir kına geceleri. Geçmişten günümüze gelen adetlerle, birlikte, keyif dolu bir gece geçirilir. Kına, yalnızca gelin olacak kızlara değil; vatan uğruna askere giden delikanlılar gibi, bir şey uğruna kurban edilen kimselere de yakılır. Fakat kına organizasyonları gelin olacak kızlar için düzenlenen bir gelenektir. Gelin ve yakınlarının, en çok ta akranlarının keyifli zaman geçirmesi adına, bir dizi eğlence organize edilir. Bu eğlencelerde çeşitli kına malzemeleri kullanılır.

Her bütçeye, her zevke ve her eğlenceye uygun birbirinden farklı kına malzemeleri vardır. Bunların başında olmazsa olmazı, kuşkusuz kına tepsisidir. Payetli, kubbeli ve daha birçok çeşidi vardır kına tepsilerinin. Kına dağıtılacak ürünler ise geçmişe nazaran daha süslü, daha şaşalı ürünlerdir. Zamanla tercihler farklılaşmış ve orijinal fikirler eskilerin yerini almıştır. Son zamanlarda dağıtılan çerezlikler, hoş şişelerden kokular, renkli taçlar, aynalar, küçük, hasır çantalarda az bir miktar kına ve keseler bunlardan bazılarıdır. Ahşaptan yapılma süslerde, göze nazik gelen ürünlerdendir. Hediyelerin yanı sıra kınalarda gelin ve arkadaşlarına tefler ve süslü, desenli başlıklar dağıtılır. Payetli kına davulları ve gelinin üzerinde oynadığı küçük sahneler, gecenin daha da keyiflenmesine olanak sağlamaktadır.

Kına Malzemeleri

Bir kına gecesini eğlenceli kılan, kullanılan kına malzemeleridir. Günümüzde,  çeşit çeşit, renk renk kına malzemesi, gelin adayları için mutlu bir kına gecesinin vazgeçilmez ayrıntıları arasında yerini almıştır.