Blog

Yıldırım Nikahı Nedir Ve Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler

Yıldırım Nikahı Nedir Ve Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler

Yıldırım nikahı geçmişten günümüze kadar sürekli dilden dile dolaşmaktadır. Özellikle de dizi ya da filmlerde sürekli yıldırım nikahı yapılmaktadır. Çabucak evlenmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir yol olan yıldırım nikahını yapmak isteyen ve çabucak evlenmek isteyen birçok insan bulunur.

En çok da nikah tarihinde çok önemli bir durum yaşandığından ve çetrefilli düğünleri sevmeyen bireyler hem işlerini yapabilmek için hem de aşık olduğu kadınla bir çatı altında birleşmek için yıldırım nikahı yaptırmak ister.

2-3 gün için evlilik işlemini gerçekleştirmek isteyen çiftler günümüzde de bulunmaktadır. Bu nedenle nikah dairesine giderek çabucak nikah kıymak isterler. Peki yıldırım nikahı günümüzde de var mı, nasıl kıyılır ya da yıldırım nikahı nedir?

Peki Nedir Bu Yıldırım Nikahı?

Peki Nedir Bu Yıldırım Nikahı?

Peki Nedir Bu Yıldırım Nikahı?

Yıldırım nikahı özellikle eskiden kullanılan bir evlilik sistemi olmuştur. Eskiden medeni kanunda evlenme beyanı olmadığından dolayı belgelerin doğruluğunun araştırılması ve kontrolü sırasında, bağlı olunan ilin muhtarlık veya evlendirme dairelerinde kağıtlar 15-20 gün kadar kontrol edilirdi. Bu durumda ise sürenin kısaltılmasını isteyen çiftler talep ettikleri takdirde doktor raporu ve mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıyarlardı. Günümüzde de çabucak evlenmek isteyen ve çeşitli sebepleri bulunan bireyler de yıldırım nikahına başvurmayı hedeflemektedirler. Kişilerin evlenmesini en kısa sürede gerçekleştiren yıldırım nikahı resmi olarak karı koca olmayı sağlar.

Kısacası yıldırım nikahı en hızlı şekilde evlenmeyi sağlayan nikah sistemidir. Böylece uzun süreler beklenmeden evlilik gerçekleştirilebilir ve çeşitli kriterler karşılanarak yıldırım nikahına başvurulabilir.

Yıldırım Nikahı Günümüzde Bulunuyor Mu?

Yıldırım Nikahı Günümüzde Bulunuyor Mu?

Yıldırım Nikahı Günümüzde Bulunuyor Mu?

Yıldırım nikahı anında evlenmeyi sağlayan bir sistemdi. Artık günümüzde bulunmayan bu sistemin kaldırılmasının sebebi de zaten artık gerekli evraklar hazırlanınca istenildiği zaman nikah kıyılabilmesidir.

Yıldırım nikahında belgeler hazırlandıktan sonra kısa bir sürede evlenmek asıl amaçtı. Şimdilerde de yine gereken belgeler hazırsa en kısa sürede evlilik gerçekleştirilebiliyor.

Bu nedenle yıldırım nikahında yapılan işleme gerek kalmıyor. Ancak söz kesme, nişan takma gibi merasimleri yük ve gereksiz olarak gören çiftler direkt nikah kaymayı tercih edebiliyor.

Bu durumda da gerekli bazı evraklar alındığında nikah dairesine teslim etmek gerekiyor. Evraklar tamamlandıktan 1-2 gün sonra da nikah kıyılabiliyor.

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yıldırım nikahı günümüzde yok. Çünkü evraklar hazırsa en kısa sürede nikah kıyılabiliyor ve yine yıldırım nikahındaki kadar hızlı bir nikah kıyma işlemi yapılabiliyor. Bu nedenle yıldırım nikahını kıymak için gereken belgeler normal nikah kıymak için gereken belgelerle aynıdır.

Bu belgeler ise fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, evlenme beyannamesi, vesikalık fotoğraf ve evlilik sağlık raporu olmalıdır. Bu belgeler alındığı takdirde en kısa sürede nikah yapılması için nikah dairesine başvurulabilir. Böylece eski zamanlarda yıldırım nikahı ismiyle adlandırılan sistem kadar hızlı bir şekilde nikah yapılabilir.

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır?

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır?

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır?

Yıldırım nikahını artık kavram olarak kullanmaya bile gerek yoktur. Çünkü normal nikah en kısa sürede yapılınca aynı durumun yaşandığı bilinmekte. Bu durumda da nikah kıyılırken gidilen nikah dairesine gidilerek hızlı bir şekilde nikah işlemi gerçekleştirilebilir.

Evraklar ve gerekli belgeler tamamsa nikah için en yakın ve en kısa tarihi alarak işlem tamamlanır. Yıldırım nikahı gibi özel bir istisna uygulanmaz. Eskide kalan bu sistem artık evlilik sırasındaki sorunların çözülmesinden sonra tamamen ortadan kalkmıştır ve yıldırım nikahları tarihe gömülmüştür.

Şimdilerde dilendiği takdirde iki aşık masrafsız bir şekilde birleşebilir ve ömür boyu mutlu bir yaşamaya yine en hızlı şekilde yemin edebilir. Böylece yıldırım nikahı hakkında merak edilen her şey cevap bulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir