Dinen Gerdek Gecesi Nasıl Olmalıdır? Ne Yapılması Gerekir?

Bu Konu İçinde Neler Var? →

Gerdek gecesini İslami kurallara göre yaşamak isteyen çiftler için  dinen gerdek gecesi nasıl olmalı sorusuna yanıt buluyoruz.

Gelin ve damadın bilinçli hareket etmesi ve ilk gece olan gerdek gecesini güzel geçirmeleri için dinimiz güzel kurallar öneriyor.

Ailenin kurulduğu en özel gece olan gerdek gecesinde dinen yapılması gerekenler başında gelin ve damat abdestlerini almalı ve namazlarını kılmalılar. Dinimiz bu gece namaz kılınmasını öneriyor. Buna gerdek gecesi namazı denilmektedir. Dinimizde böyle bir namaz ismi yoksa da o gece kılınan iki rekâtlık namaz olduğu için bu ismi almıştır. Namazda kendileri, aileleri için güzel temennilerde bulunulmalı ve aileler için dua etmelidirler. Gerdek gecesi öncesi namaz makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Gerdek gecesi öncesinde gelin ve damat dinimize göre nasıl bir araya gelinmeli, nasıl davranılmalı gibi konuları mutlaka araştırmaları gerekiyor. İlk günden yanlış başlayan bir yuva devamında huzursuzluğa neden olur.

Bizler tek başımıza hayat süremeyiz. Aile kurmalı ve çocuk sahibi olmalıyız. Evlilik ve aile kurmak, Allah’ın bize bahşettiği bir müessesedir.  Allah’ın (c.c) bir rızkı olan evlilik kimine nasip olur kimine de hiç nasip olmaz. Fakat insanoğlu evlilik için elinden gelen tüm gayreti göstermelidir. Genç delikanlı, kız evlilik yaşı geldiğinde kendisine ve ailesine uygun olan bir hanım kızla, delikanlı ile mutlaka evlenmeli ve yuvasını kurmalıdır.

Dini açıdan gerdek gecesi yani ilk gecede çiftler birbirlerine yakınlaşırken nazik ve kibar davranmaya özen göstermeliler. Cinsel münasebet öncesinde gençler birbirleriyle sakin tonda konuşmalı hatta şakalaşmaları en uygun olanıdır.

Müslümanlarda gerdek gecesi adetlerinden biri de çiftlerin birleşme öncesinde mutlaka besmele çekmesidir. Cima esnasında damat sakinliğini korumalı ve gelinin tedirgin olmamasına dikkat etmelidir. Gerdek gecesi adetleri dinimizde belirli bir adap çerçevesinde çizilmiştir. Bu çerçevede Cima esnasında damat geline arkadan değil önden yanaşmalıdır. Çünkü arka denilen yani dışkı yolu birleşme dinimizce çiftlere haram kabul edilmiştir.

Dinen Gerdek Gecesi Zorunlu mudur?

Dinen Gerdek Gecesi Zorunlu mudur?

Dinen Gerdek Gecesi Zorunlu mudur?

Gerdek gecesi iki farklı cinsin ilk defa bir araya gelerek birbirlerini tanıması olarak algılanmamalıdır. Bu birliktelik aynı zamanda hem hissi hem de manevi bir olmanın başlangıcı sayılmaktadır. Olgunluk yaşına gelen çiftler, bundan sonraki hayatları belirli bir plan ve ölçü dâhilinde devam edecektir. Bu yüzden gerdek gecesi hem sorumluluğu olan hem de oldukça ciddi bir görevdir. Gerdek olayı dini bir olaydır. Gerdek gecesi, kadın ve erkeğin belli ölçüler dahilinde bir araya gelmesi ve evlilik gibi ciddi bir müessesenin düşünülüp konuşularak dinimize göre ilk geceyi yaşamak esastır. Gerdek mevzusu, birbirlerine hep uzak olan gelin ve damat ilk defa yakın temasla ölçülü bir şekilde birbirlerini değerlendirmesi olayıdır.

Evlenme kararı alan gençler birbirlerinin tüm özellikleriyle tanımak ve yeni bir hayata başlamak  isterler. Dinimiz mahremiyetin ortadan kalktığı durumlarda kadın ve erkeğin birbirleriyle ölçüsüz ve plansız bir araya gelmesini önermemektedir. İslam’da evlilik, temiz ve saf beraberlik dini bir program çerçevesinde beşerî aşkın en doğal haliyle şekil kazanmasıdır. Gerdek gecesi illaki evlenilen akşam yaşanmak zorunda değildir. Ancak gerdek gecesi dinen nasıl olmalı diye bakacak olursak kesinlikle mahremiyet ön planda olmalı ve çiftler tamamen çıplak da olmamalıdır. Dinen mekruh veya haram kabul edilen uygulamalara gerdek gecesinde de sonraki gecelerde de yer verilmemelidir. Damat cinsel birleşme ardından kendisini rahatlattığı gibi gelinin de rahatlamasını sağlamalıdır. Yoksa kadının mutsuz ve tedirgin olmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir