Blog

Nişan Bohçası Hazırlama ve Süsleme İçin Pratik Bilgiler

Nişan Bohçası Hazırlama Ve Süsleme İçin Pratik Bilgiler

Evlilik kutsal olduğu kadar hazırlık aşaması da bir o kadar meşakkatli bir olgudur. Geleneklere bağlı olarak yapılan evlilikler olduğu gibi modern yöntemler ile yapılan evlilikler de günümüzde yaygındır. Geleneklere bağlı olarak yapılan evliliklerin olmazsa olmazları arasında bohça bulunmaktadır.

Bohça hazırlamak oldukça zevkli bir iştir. Özellikle de bohçada ne bulunması gerektiği biliniyorsa daha da kolay ve zevkli hale gelecektir. Bir gelin bohçasında neler olmalı sorusunu hemen her aday araştırmaktadır. Bohça içinde bulunan malzemelerin çeşidi kadar kaliteli oluşu da önemlidir.

Bir Nişan Bohçasında Neler Olmalı?

Bir Nişan Bohçasında Neler Olmalı?

Bir Nişan Bohçasında Neler Olmalı?

Nişan bohçası, evlenmek için söz veren gelin ve damat adaylarının karşılıklı olarak birbirlerine verdikleri bohçalardır. Gelin bohçası olarak da bilinir. Bu bohça vasıtası ile karşılıklı olarak hediyeler verilir. Böylece aradaki bağ kuvvetlendirilir ve kaynaşma sağlanır.

Bir gelin bohçasında yer alan malzemeler evlilik yaşamı boyunca kullanılabilecek, faydalı malzemelerden oluşmaktadır. Elbette ki bohçaya koyulan eşyalar karşı tarafın ihtiyacı kadar zevkini de yansıtmaktadır. Kim neyden hoşlanıyorsa ona göre bohçanın düzenlenmesi de söz konusu olmaktadır.

Nişan bohçası dediğimizde içinde genel olarak belli başlı malzemeler bulunmaktadır. Buna göre bohçada yer alan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Nişan Bohçası Hazırlama

Nişan Bohçası Hazırlama

Pijama Takımları, Gecelik ve Sabahlık

Gelin bohçası deyince akla ilk gelen malzemelerden biri pijama takımları, gecelik ve sabahlıklar olmaktadır. Gelin bohçasının olmazsa olmazları arasında bulunan bu ürünlerin imal edildiği malzemelerin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Bohçaya koyulacak kıyafetleri seçerken zorluk yaşamanız gayet normal. Bu durumda eşinizi iyi tanıyan bir arkadaşından ya da kardeşinden yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

İç Çamaşırları

Bohça deyince akla gelen ve içinde mutlaka bulunması gereken ürünlerden biri iç çamaşırlarıdır. Günlük yaşamda her insanın ihtiyacı olan bu kıyafetlere gelin bohçasında da mutlaka yer verilmelidir. Model ve beden tercihini doğru yaparsanız bohçaya koymamak için hiçbir sebebiniz kalmayacak.

Terlik

Gündelik yaşamda ihtiyaç duyulan eşyaların başında terlikler gelmektedir. Kokoş terlikler seçebileceğiniz gibi klasik terlikleri de tercih edebilirsiniz. Gelin ve damat bohçalarına koyacağınız bir çift terlik işe çok yarayacak.

Makyaj Seti, Fırça ve Ayna

Gelin bohçasını bohça yapan malzemelerden biri de makyaj seti, saç fırça ve tarağı, aynadır. Gelin adayı için makyaj setini seçerken kaliteli ürünleri seçmek oldukça önemlidir. Ayrıca işe yarayan, sürekli kullanılabilecek makyaj ürünlerine yer verilmesi fazla masraftan kaçınmanıza da yardımcı olacaktır.

Parfüm ve Deodorant

Mis kokulu bir parfüm ve deodorant gelin bohçası için iyi bir tercih olabilir. Eş adayınızın zevkini biliyorsanız ya da en yakınından öğreneceğiniz sevdiği koku bohçaya eşlik edebilir. Güvenilir ve bilindik markaların parfüm ve deodorantlarını tercih edebilirsiniz.

Cilt Bakımı İçin Set

Elbette cilt bakımı kadın ve erkek herkes için önemli bir husustur. Bu kadar önemli iken gelin bohçasında cilt bakımı seti olmazsa olmaz. Kaliteli ürünlerden oluşan peeling, krem gibi cilt bakımı ürünlerini bohçaya ekleyebilirsiniz. Eşinizin kullandığı herhangi bir markanın cilt bakım ürünlerini seçmeniz daha iyi olacaktır.

Seccade ve Tespih

Geleneklere bağlı olarak hazırlanan bir bohçanın içinde seccade ve tespihler mutlaka bulunur. Tercihe göre klasik ya da işlemeli süslü seccadeleri tercih edebilirsiniz.

Bornoz ve Havlular

Bornoz ve havlular her evin ihtiyacı olan ve mutlaka bulunması gereken önemli parçalardandır. Siz de gelin bohçasında bornoz ve havlulara yer vererek ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Dantelli, nakışlı ya da sade olan bornoz ve havlu setlerinden yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

Nişan bohçasında yer alan malzemeler genel hatları ile yukarda sayılanlardır. Yöreye ve adetlere göre bu malzemeler değişiklik gösterebilmektedir. İhtiyaç duyulan malzemelere göre bu ürünlere ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz.

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır

Nişan Bohçası Hazırlama ve Süsleme

Nişan bohçası için alışverişler tamamlandı. Şimdi sıra nişan bohçasının hazırlanması ve süslenmesinde. Bohça olarak tercih edilen kutu, valiz veya kumaşlar yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. İçindeki malzemenin çokluğuna, yapısına göre de ambalajlama yöntemi seçmeniz mümkündür. Halihazırda satılan çeyiz kutuları ve sandıkları bohçalık ürünleri koymak için tercih edebilirsiniz. Yine geleneksel olarak kullanılan bohça örtüleri de bulunmaktadır. Süslü, işlemeli ve nakışlı örtüler hem bohçanın görünümüne şıklık katacak hem de göz alıcı bir görünüme bürünecektir.