Nişan Bohçası Gelin

Güzel bir birlikteliği evlilikle sonsuzluğa taşımak; birbirini seven, gönül bağı olan çiftlerin en büyük hayalidir. Bu güzel yolculukta atılacak ilk adım ise nişan törenidir. Evlilik yolunda çocukları için her şeyin en güzelini dileyen aileler, geleneksel merasimleri yerine getirmek için bir araya gelirler ve kız isteme töreninden sonra nişan telaşı başlar. Nişan hem çiftlerin hem de ailelerin birbirine daha çok yakınlaştığı, aynı zamanda düğün hazırlıklarının da planlandığı bir süreçtir.

Nişan merasimi öncesinde, aileler gelin ve damat için gerekli olan ürünleri almak üzere alışverişe çıkarlar. Kız tarafı damat için, erkek tarafı ise gelin için hediyeler alırlar. Gelin ve damat için yapılan bu alışveriş, aileler açısından da hediyeleşmek için oldukça güzel bir fırsattır.

Nişan bohçası alışverişi, kültürümüzde oldukça özel bir yere sahip olan çok güzel bir gelenek olmakla birlikte, gelin ve damadın temel ihtiyaçlarının temin edilmesi açısından da oldukça önemlidir. Gelin ve damadın her zaman ihtiyaç duyacakları birçok şey nişan bohçasında yer alır. Yörelere göre ufak tefek farklılıklar olsa bile, gelin ve damat için yapılacak nişan bohçası alışverişinde alınacak temel ürünler aynıdır. Bu yazımızda, nişan bohçası alışverişinde olması gereken ürünler ve maliyetleri konusunda ailelere yardımcı olacak birçok faydalı bilgiyi bir araya topladık. Doğru ve keyifli bir nişan bohçası alışverişi için size yol gösterecek olan pusula niteliğindeki bilgilerin yardımıyla, en mutlu gününüz hayal ettiğiniz gibi olacak.

Nişan Bohçası Süsleme

Nişan Bohçası Süsleme

Gelin Bohçasındaki Ürünler ve Fiyatları

Gelin bohçası alışverişi, birçok gelinin kullanacağı ürünleri heyecanla ve mutlulukla seçmesi açısından oldukça güzel ve keyifli bir gelenektir. Gelin bohçasında olması gereken ürünler ve fiyatları konusunda ön araştırma yapılması, alışveriş esnasında yaşanacak olası bir aksaklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Gelinin talepleri dikkate alınarak hazırlanmış bir liste, alışverişin sorunsuz ve amacına hizmet eder şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. İşte gelin bohçası alışverişinde alınması gerekenler ve güncel olan ortalama fiyatları:

Gecelik Takımı         500 TL
Nişan Yüzükleri       6000 TL
Nişan Tepsisi         300 TL
Bornoz Takımı         400 TL
Ayna/Tarak Seti         250 TL
Makyaj Seti        600 TL
Pijama Takımı         200 TL
Parfüm         350 TL
Terlik         350 TL
Kişisel Bakım Ürünleri         350 TL
Seccade Takımı         150 TL
Çorap           50 TL
Abiye       1800 TL
Ayakkabı         450 TL
Çanta         500 TL
Takı Seti     10000 TL

Yazdığımız bu temel ürünlere ilave olarak, gelinin günlük hayattaki gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayakkabı ve kıyafet alışverişi de yapılır. Böylece damat tarafı gelinin hem temel ihtiyaçlarını hem de gelin bohçasının olmazsa olmazı olan ürünleri almış olur. Birçok yörede damat tarafı, gelinin yanı sıra aile bireyleri için de hediyeler alır. Gelin ve damadın aileleri bu vesileyle daha sıcak bir ilişki kurmaya başlar ve akrabalık bağı kuvvetlenir.

Nişan Bohçası Damat

Nişan Bohçası Damat

Damat Bohçasındaki Ürünler ve Fiyatları

Damat tarafı gelin için alışveriş yaparken, gelin tarafı da aynı anda damat için alışveriş yapar. Bu durum her iki aile için oldukça keyifli bir gelenektir. Damat bohçası kız tarafı açısından oldukça önemlidir ve her bir ürün özenle seçilir. Alınması gereken birçok ürün vardır. İşte damat bohçası alışverişinde alınması gerekenler ve güncel olan ortalama fiyatları:

Pijama Takımı                    300 TL
Bornoz Takımı                    400 TL
Tıraş Seti                    350 TL
İç çamaşırı                    450 TL
Parfüm                    250 TL
Saat                  3500 TL
Ayakkabı                    350 TL
Cüzdan ve Kemer Seti                    750 TL
Takım Elbise                  1200 TL
Çorap                      50 TL
Kol Düğmesi                    250 TL
Kişisel Bakım Ürünleri                    350 TL
Terlik                    150 TL
Seccade Takımı                    150 TL

Damat bohçasında, saydığımız bu ürünlere ilave olarak gelinin el emeğinin eseri olan damat havlusu, gömlek ve pantolon da bulunmaktadır. Alışveriş sırasında damadın tercihleri ön planda tutulmalıdır. Damat bohçasında, damadın aile bireyleri için de hediye mahiyetinde çeşitli ürünler sunulabilir. Bu durum ailelerin kaynaşmasını sağlayan çok zarif bir davranıştır.

Nişan Bohçası Süsleme Klasiği ve Bu Konudaki Yenilikler

Gelin bohçası hazırlama ritüeli, geleneksel olmasının yanı sıra günümüzde oldukça farklı sunumları ile birçok zevke hitap eder hale gelmiştir. Her geçen gün bu geleneksel hazırlığın sunumunda kişisel zevkler ve dönemin etkisiyle daha modern ve şık tasarımlar görmekteyiz. Birbirinden farklı ve keyifli paketleme seçenekleri, bohça hazırlığının adeta görsel bir şölene dönüşmesini sağlamıştır.

Nişan bohçası paketleme klasikleri olan saten bohça veya tüllere sarılmış birbirinden şık tepsiler en bilinen alternatiflerdir. Günümüzde ise birbirinden yaratıcı seçenekler, nişan hazırlığı yapan ailelere klasiğin dışına çıkma şansı vermiştir. Damat ve gelin için özel olarak tasarlanmış sandıklar, bavullar, kutular, sepetler vb. birçok modernize edilmiş model, şık ve farklı sunum yapmak isteyenlerin beğenisine sunuluyor. Bazı çiftler birlikte yaşadıkları en güzel anlardan birinin resmini bavul üzerinde görmeyi tercih ederken, bazı çiftler kutuların üzerinde birbirleri için yazdıkları şiirleri görmek istiyorlar. Nişan organizasyonu konusunda yardım alan çiftlerimiz sunulan seçenekler ile bütün detayları arzuladıkları gibi tamamlayabiliyor. Nişandaki her ilmek gelin ve damada özel ve onların istediği gibi ince ince işleniyor. Kullanılan bütün paketleme seçenekleri çiftlere özel olduğu için aynı zamanda nişan gününü hatırlatan çok güzel bir detay olarak da muhafaza edilebiliyor.

Nişan Bohçası Modelleri

Nişan Bohçası Modelleri

Nişan Bohçasının Veriliş Zamanı

Nişan bohçasının teslim zamanı ailelerin tercihine ve yöresel farklılıklara göre değişkenlik göstermektedir. Gelin bohçası tercihe göre nişan günü erken saatlerde, nişandan önceki gün veya nişandan sonraki gün coşkulu bir şekilde gelin evine götürülebilir.  Damat bohçası ise gelin bohçasının tesliminden sonra aynı coşkuyla ve mutlulukla damat evine götürülür. Nişan bohçasının karşılıklı verilmesi her detayı ile oldukça eğlenceli ve keyifli bir gelenektir. Aileler için de hep güzel hatırlanacak özel bir andır.

Nişan Bohçası Erkek

Nişan Bohçası Erkek

Nişan Bohçası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Nişan Bohçası alışverişine çıkılmadan önce gelin ve damadın aileleri alacakları konusunda bir liste hazırlamalıdır. Alınacak ürünler in listeden kontrol edilmesi eksik olma riskini ortadan kaldırır. Böylece tekrar tekrar alışveriş telaşı yaşanmasının önüne geçilmiş olur.
  • Listedeki her eşyanın ortalama fiyatlarının araştırılması, maddi olarak hazırlıklı olmayı sağlar. Herhangi bir aksilik yaşanmaması için bu detay oldukça önemlidir.
  • Ayrılan bütçe doğrultusunda öncelikli ürünlere karar verilmesi, alışverişin temel anlamda amacına hizmet eder şekilde yapılmasını sağlar. Zaruri olan ürünler alındıktan sonra kalan paraya göre alışveriş daha rahat bir şekilde tamamlanabilir.
  • Kutu, sandık, valiz vb. bütün paketleme alternatiflerinin daha sonra da kullanılabilecek şekilde seçilmesi, nişan gününün hatırasının her daim taze kalmasını sağlar.
  • Gelin ve damadın tercihlerine göre kullanacakları ürünlerin satın alınması, gereksiz para harcamayı engeller. İhtiyaç duydukları ve her an severek kullanacakları ürünlerin alınması onlar için daha faydalı olacaktır.
  • Alınan tüm ürünler için değişim kartının talep edilmesi gerekir. Böylece herhangi bir ölçü problemi veya ürünle ilgili bir sıkıntı olması halinde kolaylıkla değişim yapılabilir. Bu detay, özellikle aile bireyleri için alınan hediyelerin değişimi açısından oldukça önem arz etmektedir.