Genel Konular

Gelin Mevlidi Nedir? Nasıl Yapılır? Merakınızı Gideriyoruz

Gelin Mevlidi Nedir

Hayatımızın her alanında geçmişten günümüze gelen gelenek, görenek ve adetlerimiz oldukça fazladır. Ülkemizde her yöreninin farklı farklı adetleri olsa da pek çok gelenek ve görenek ortak olmaktadır. Kına gecesi, yeni doğan mevlitleri, sünnet törenleri ve gelin mevlidi ve daha pek çok tören yapılmaktadır.

Düğün, bir nebze de olsa iki insanın aynı çatı altında yaşamaya başlamasının duyurulması demektir. Düğün sonrası yapılan  gelin mevlidi zorunlu olmasa da birçok insan tarafından hala yerine getirilen bir adettir. Gelin mevlidi nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı işte bu makalede.

Gelin Mevlidi Nasıl Yapılır ?

Gelin Mevlidi Nasıl Yapılır ?

Gelin Mevlidi Nedir?

Gelin mevlidi düğünden sonra gerçekleştirilir. Gelin mevlidi, yeni gelin evine yapılan ilk ziyaret olarak nitelendirilir. Gelin evinde dualar okunur, yemekler ve tatlılar ikram edilir. Bu törende yeni evli çiftin evililiğinin iyi geçmesi, yuvalarının mutlu ve huzurlu olması için dualar edilir.  Gelin mevlidi yöreden yöreye farklılık gösterse de hepsi aynı amaç doğrultusunda yapılmaktadır.

Gelin Mevlidi Ne Zaman Yapılır?

Gelin Mevlidi Ne Zaman Yapılır?

Gelin Mevlidi Ne Zaman Yapılır?

Gelin mevlidi; düğünden hemen sonra, balayından sonra veya ilk 6 ay geçmeden yapılabilir. Genellikle balayından sonra yapılmaktadır. Bu süre için çok geç olduğunu düşünen pek çok yeni gelin olsa da hiç de geç sayılmaz. Önemli olan bu törenin yapılıp insanlara ikramda bulunulması ve bu yeni yuva için hayır dualarının yapılmasıdır.

Gelin Mevlidi Nasıl Yapılır? Ne Giyilir?

Birçoğumuz yeni evlenen akrabamızın ya da tanıdığımızın evini merak ederiz. Onları ziyaret etmemizin en önemli amacı hayırlı olsun demektir. Evliliklerinin ve yeni yuvalarının hayırlı olması, sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmeleri için iyi dileklerimizi onlara sunarız.

Kültürümüzde yeni evlenen çiftlerin  evini ziyaret etmek oldukça yaygın bir adettir. Fakat isim olarak gelin mevlidi diyince herkes tarafından  farklı ve özel bir gün olduğu anlaşılmaktadır. Aslında bu törende özel bir kıyafet giyildiği söylenemez ama misafirler de yeni gelin de en şık elbiselerini giyer. Böylelikle her iki taraf da bugünün özel olduğunu ve bu gün için özendiğini göstermiş olur.

Gelin Mevlidinde Hangi Yemekler Yapılır?

Gelin mevlidinde önemli olan bir diğer unsur da yemeklerdir. Çünkü yeni gelin evine ilk defa misafirler gelecektir ve bu misafirler genellikle gelinin yemeklere olan el yatkınlığını da bilmek isterler. Gelin mevlidi menüsü, tatlı ve tuzlu olmak üzere ikram çeşitleri mevcut olmaktadır. genellikle tavuk üstü pilav, etli pilav, sarma, şerbetli tatlı gibi yemekler ikram edilir. Salata da ikram edilen yemekler arasında en çok tercih edilen yemeklerdendir. Patates salatası, kısır, makarna salatası gibi yiyecekler ortaya konur ve menüyü zenginleştirir.

Gelin Mevlidinde Dağıtılan Hediyelikler Nelerdir?

Yapılan her törende olduğu gibi gelin mevlidinde de gelen misafirlere hediyelikler dağıtılır. Böylelikle herkeste o güne dair bir hatıra kalmış olur. Gelin mevlidinde yazma, seccade, tesbih, lif, sabun, işlemeli havlu gibi hediyelikler dağıtılır. Bunların çok masraflı ve uğraştırıcı olduğunu düşünen kişiler sadece küçük boyutta Yasin-i şerif ve tesbih de dağıtabilmektedir. Mevlide katılan misafirler de gelin ve evi için mevlide hediyelerle gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir