İlk Gece Kanaması Nedir?

İlk gece veya kültürümüzdeki geleneksel ismiyle gerdek gecesi, evlilik akdini gerçekleştiren çiftlerin ilk defa cinsel beraberlik yaşayacakları zaman dilimine verilen isimdir. İlk gece korkusunun altında yatan sebep, toplumumuzdaki ilk gecenin çok ağrılı, kanamalı, sancılı bir süreç olacağına duyulan inançtır. Özellikle ilk gece kanaması ile ilgili kadına yüklenen sorumluluk –ki bazı bölgelerdeki gelenek ve göreneklere göre ilk gece çarşafının damadın kayınvalidesi tarafından ilişki sonrasında denetlenmesi gibi özellikle kadınların gerdek gecesinden korkmalarının en önemli sebeplerinden biridir. Ancak en baştan ilk geceden ve ilk gece kanamasından korkulacak bir şey olmadığını, bu yazının sonunda süreci anlayacağını ve korkularının azalacağını söylemiş olalım.

İlk gece kanaması nedir sorusunu daha iyi anlamak için kızlık zarının ne olduğunu ayrı bir başlık halinde anlattık.

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarının diğer ismi vajina zarıdır.  Toplumumuzda bekâret zarı olarak da isimlendirilmektedir.  Vajina zarı, cinsel ilişki deneyimi yaşamamış kızlarda döl yolu ağzını daraltan ve ilk cinsel birleşme sırasında da yırtılarak kanamaya sebep olan zarımsı bir dokudur. Vajina girişinin 1-1,5 mm alt bölgesinde bulunan bir ince yapılı deliktir. Kadınların onda dokuzunda ince ve esnek bir yapıdadır.  Vajinal kanalı koruma görevi de mevcuttur.

Evlilik hazırlığında olanların aklına gelen bir diğer soru şudur: Kızlık zarı nasıl yırtılır? Gerdek gecesi kanaması; penisi vajinadan  içeri girdiğinde  genişlemesi, bu genişleme ile de kızlık zarının yırtılması sonucunda oluşur. Bu zar yırtılırken kadının acı çekmemesi çok önemlidir. İlk ilişki deneyiminde özellikle ön sevişme olabildiğince uzun tutulmalıdır. Çiftler birbirlerinin, kendilerinin vücutlarını tanımaları için birbirlerine zaman vermelidir. Bu süre, ilk gecenin daha sağlıklı, daha ağrısız geçmesini sağlayacaktır.

Ön sevişme sürecinde eğer kadın yeterli doygunluğa ulaşır ve kendini hazır hissederse bölgede sıvı salgılanır ve yeterli kayganlık meydana gelmiş olur. Erkek bunu hisseder ve yumuşak davranır, zorba hareketlerden uzak durursa kızlık zarının yırtılması esnasında kadın çok ağrı hissetmez veya hafif bir ağrı hissedebilir. Bu olması gereken yani ilk gecenin doğal seyridir. Ama kadın kendini hazır hissetmeden, bölgede kayganlık sağlanmadan erkeğin zorlayıcı hareketi ile kadın vajinası veya zarı ciddi zararlar görebilir. Üstelik bu durum kadında psikolojik hasarlar, evliliğe ve cinselliğe karşı tavır ve tutumunda olumsuz etkiler bırakacaktır.

İlk Gece Kanama Olmaması

İlk Gece Kanama Olmaması

İlk Gece Kanama Olmaması

İlk gece kanaması olmayanlar ilk ilişkide her zaman kanama olmalı mıdır? Diye merak edip araştırmaya girerler. Toplumumuzda bu konu sonucunda her ne kadar kadının bakireliği vs sorgulansa da bu yanlış bilgiden kaynaklanmaktadır. İlk gece kanama olmaması kadının anatomik yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kanama olması da olmaması da korkulacak bir durum değildir. Bazı kadınlarda kızlık zarı o kadar ince ve esnek bir zara sahiptir ki yeterli kayganlaşma sağlandığında penis içeri girdiğinde kızlık zarı yırtılmadan da kalabilir veya bir başka durum da damar yapısı farklılığından kaynaklanmaktadır. İlişki sırasında ilk gece kan gelmezse kızlık zarı yırtıldığı halde kanamanın gözle görülemeyecek kadar az olması durumu da söz konusu olabilir.

İlk Gece Kanaması Ne Kadar Sürer? İlk Gece Kanaması Ne Kadar Olur?

İlk Gece Kanaması Ne Kadar Sürer? İlk Gece Kanaması Ne Kadar Olur?

İlk Gece Kanaması Ne Kadar Sürer? İlk Gece Kanaması Ne Kadar Olur?

Normal bir cinsel birleşme gerçekleştiğinde ilk gece kanaması ortalama yarım saatte son bulur. Ancak kayganlaşma gerçekleşmeden ve sertçe yapılan birleşmelerde ilişki bittikten sonra da sürebilmektedir. Bazen o an gelmeyip daha sonra gün içinde hareket halinde de gelebilmektedir. Kadınların anatomik yapısı kanamanın süresini ve miktarını belirleyici etkendir. Bazı kadınlarda kanama birkaç damla iken özellikle de kızlık zarı daha kalın olanlarda kanamalar daha fazla olabilir.

İlk gece kanaması fazlalığı ise yine hem vajina ilişkiye hazır değilken oluşan yırtılmadan veya anatomik yapıdan kaynaklanmaktadır. İlk gece kanama fazla olursa da endişe etmemeli, sürecin olağan seyri olduğunu bilmeliyiz. Günler süren çok yoğun kanamalar söz konusu olursa bir jinekolog muayenesinden geçmeyi ihmal etmeyiniz.

İlk Gece Kan Gelince Devam Edilir Mi

İlk Gece Kan Gelince Devam Edilir Mi

İlk Gece Kan Gelince Devam Edilir Mi

Eğer gerdek gecesinde ilk cinsel birleşme sırasında kanama az miktarda ise cinsel birlikteliğe devam edilebilir, ancak kanama çok fazla ise devam etmek kanamayı daha da arttıracağından ara verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir