Gerdek Gecesi Namazı Nedir

Nikâhı kıyılmış eşler için maddi ve manevi mahremiyetin kalktığı ilk gece de eşler ilk kez bir araya gelirler. Gelin ve damadın bir araya geldikleri ilk gece neler yapılmalıdır? Gerdek gecesi namazı nedir? Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır? Gerdek gecesi namazı ne zaman kılınır? sorularını gelin beraber yanıtlayalım.

Gerdek gecesi yeni evlenen çiftlerin ilk kez aynı evde baş başa kalacakları andır. Müslüman kişiler dinimizce söylenenleri dikkate alır ve dinimizin önerilerine göre davranırlar.  Birçok kişi Gerdek gecesi namazı farz mıdır? Diye düşünmekte ve araştırmaktadır. Evliliğin şükür namazı olarak adlandırılan gerdek gecesi namazı İslam dinimize göre farz değil fakat yapılması uygun ve güzel olan bir gelenektir. Zifaf gecesi namazı veya gerdek namazı diye tanımlanan bir namaz türü yoktur. Fakat özel olan bu gece de iki rekât nafile namazı kılmak ve dua etmek müstehap sayılır. Yani bu gece kılınan gerdek namazı unutulursa veya kılınmazsa günah değildir ama bu namaz kılınması iyi olan namazlardandır.

Namaz sonrası dua yapmak en makbul olan dualardandır. Tavsiye edilen gerdek gecesi iki rekat nafile namazı kılınması ve dua edilmesidir. Gerdek gecesi namazı birlikte mi kılınmalıdır? Nafile namazının sadece erkeğin kılması gerektiği gibi halk arasında yanlış bilinen bir bilgi vardır. Nafile namazını kadının da kılması uygun olanıdır.

Gerdek Gecesi Namazı Ne Zaman Kılınmalıdır?

Gerdek Gecesi Namazı Ne Zaman Kılınmalıdır?

Gerdek Gecesi Namazı Ne Zaman Kılınmalıdır?

Toplumumuzda aile kurmak çok kutsal bir davranıştır. Aile olmanın ilk tohumlarının atılacağı gerdek gecesi öncesi kılınacak namaz ve şükür hem damada hem de geline ferahlık ve huzur verecektir. İyi niyetlerle yola çıkan çiftlerin dualarla kuracakları ailenin bağları daha güçlü ve daha köklü olacaktır. Gerdek gecesi namaz kılmak çiftleri psikolojik olarak da rahatlatacak ve stres yerine daha sakin bir havayla kendilerini daha güvende hissedecekler.  Yapılan dualar ve kılınan namazla çiftler hem aile olmanın bilincinde olacaklar hem de birlikte hareket etmenin gerekliliğini fark edeceklerdir. Aile bilincine varan gelin ve damat için yeni bir süreç bu gece başlamaktadır. Gelin de kendisini koruyacak bir eşe sahip olmanın bilinci yerleşirken damatta ise kadının emanet olduğu bilinci yerleşir.

Gerdek gecesi, kadın erkeğin hemen arkasında durarak birlikte iki rekât namaz kılabilecekleri gibi isteğe göre gelin ve damat ayrı zaman dilimlerinde de namazlarını kılabilirler. Bu gece eğer namaz kılınma niyeti varsa çiftlerin dikkat etmesi gereken husus şudur, gelin ve damat arasında herhangi bir cinsel birleşme olmadan iki rekât namaz kılınmalıdır ve kurdukları yuvanın birlik ve bütünlüğü için dua etmelidirler.

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Niyet Edilir ?

Aile olmanın bilincinin yerleştiği gerdek gecesinde abdestlerini almış olan çiftlerden damat  ön tarafta dururken gelin hemen arkasındaki safta yer alır ve namazın farzlarından olan niyette bulunurlar. Sabah namazı gibi iki rekat şeklinde kılınan gerdek gecesi namazı nasıl niyet edilir?Niyet ettim Allah rızası için iki rekât namaz kılmaya ” diye niyet edilir.

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Gerdek gecesi namazı şu şekilde kılınır;

 • ” Allah-ü Ekber ” diyerek tekbir alınır, avuç içi kıbleye bakarken başparmak ile de kulak memesine dokunulur. Tekbir sonrası erkekler ellerini göbek hizasında kadınlar ise göğüs hizasında birleştirirler.
 • Euzü Besleme çekildikten sonra Sübhaneke duası ve hemen ardından Fatiha ve Kafirun süresi okunur.
 • “Allah-ü Ekber ” diyerek rükuya eğilir ve üç defa ‘ subhane rabbiyel azim ‘ denilir.
 • ‘Semiallahülimen hamide’ denilerek kıyama kalkılır. Dik duruş sırasında ‘ Rabbena lekel hamd’ denilir ve ‘ Allah-ü Ekber ‘ diyerek secdeye gidilir.
 • Secdeye eğildikten sonra 3 defa ‘ Sübhane rabbiyel ala’ denilir sonrası da “Allah-ü Ekber’ diyerek oturulur.
 • ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek tekrar secdeye gidilir ve üç defa ‘ Sübhane rabbiyel ala ‘ denilir sonra ‘Allah-ü Ekber’ söylenerek ayağa kalkılır.
 • Euzu Besmele cekildikten sonra Sübhaneke duası okunur sonra Fatiha ve İhlas suresi okunur.
 • ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek rükuya gidip 3 defa Sübhane rabbiyel azim’ denilir. Sonrasında ‘ Semiallahülimen hamide’ dendikten sonra kıyama kalkılır. Dik duruş esnasında ‘ Rabbena lekel hamf ‘ denilerek ‘Allah-ü Ekber’ denilerek secdeye gidilir.
 • Secde de üç kez ‘Sübhane rabbiyel ala ‘  denilerek ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek oturulur.
 • ‘Allaj-ü Ekber ‘ denilerek secdeye gidilir. Ardından 3 kez ‘ Sübhane rabbiyel ala denilerek ‘Allah-ü Ekber ‘ denilir ve oturulur.
 • ‘Ettehiyyatü, Allahümme Sallk, Allahümme Barik, Rabbena ‘ duaları okunduktan sonra sağ ve sol tarafa ‘ Esselamün aleyküm verahmetullah ‘ denilerek selam verilir.

Gerdek gecesi namaz gelinlikle mi kılınmalı sorusu akıllarda soru işareti bırakıyor. Tesettürlü gelinler, eğer gelinlik rahat hareket etmeyi kısıtlamıyorsa gelinlikle  namaz kılabilirler. Fakat gelinlikle namaz kılmak şart değildir. Açık gelinliği olanlar örtünerek namaz kılabilirler. Herkes rahat ettiği kıyafetle namaz kılabilir. Burada en önemli husus namaz kılmadan önce abdest alınmasıdır.  Namaz kılmadan önce abdest alınacaksa gelinliğinizi çıkarmanız en doğrusu olacaktır. Gelinlerde makyaj, oje vb. makyaj ürünleri varsa da namazdan önce bunların temizlenmesi gerekmektedir.

Gerdek Gecesi Namazı Duası Nasıl Yapılır?

Gerdek Gecesi Namazı Duası Nasıl Yapılır?

Gerdek Gecesi Namazı Duası Nasıl Yapılır?

Özel olan bu gecede eşler ilk defa baş başa kalacaklardır. Birbirine kavuşan çiftler gerdek gecesinde, saygı ve sevgi dolu bir yuva olması için, birbirlerine iyi ve dürüst bir eş olabilmek, evlenmeleri gerçekleştiği için şükür etmek ve geleceğin huzuru için Allah’a ( c.c ) dua ederler.

Gerdek gecesi namazı sonrasında gelin ve damat dua edebilir, birlikte Âmin diyebilirler. Bu gece eşlerin birbirine olan uyumu oldukça önemlidir. Eşler bu gece stresli, heyecanlı ve panik olabilirler. Hem içinizden dua etmek hem de sesli dua etmek çiftlerin sakinleşmesini sağlayacaktır. Gerdek gecesi namazı ve gerdek gecesi namazı duası gelin ve damadın birlikte hareket etmesi ve birbirlerini yönlendirmesi kendilerini rahat hissetmeleri için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir