Genel Konular

Evde Nişan Ve Söz Organizasyonu Nasıl Yapılmalı?

Evde Nişan Organizasyonu

Evde söz ve nişan yapmak isteyen gelin adaylarının yapması gereken bazı organizasyonlar var. Son yıllarda evde söz kesmek ile birlikte nişan yapmak oldukça popüler bir durum olmakla beraber gelin ve damat adayının tasarruf sağlamak için tercih ettiği bir seçenekte olmaktadır. Ancak evde söz ve nişan yapmanın bazı detayları var ve bu detaylara uyulduğu takdirde unutulmaz güzel bir nişan merasiminin aslında evlerimizde gerçekleşebilir olacağını göreceğiz.

Evde yapılacak söz ve nişanda öncelikle evin durumunu çok iyi bilmek gerekir, evin genişliğine ya da darlığına göre kişi bu özel güne çağrılır. Evde yapılacak bu organizasyona genellikle yakın eş dost davet edilir. 30 kişinin sığabileceği bir eve 50 kişi çağrılırsa, ortaya hiçte hoş olmayan görüntüler çıkacaktır. Bu yüzden evde nişan organizasyonun kusursuz olması davet edilecek yerli sayıda kişinin olması büyük bir etkendir. Tabi ki bunu sağlamak için ise öncelikle davetli listesini hazırlamak lazım., Bu listenin başında elbette anne babalar, aile büyükleri, kardeşler, kardeşlerin eşleri evin durumuna göre de diğer bazı kişiler de çağrılabilir.

Evde yapılan nişan ve söz işlerinde davetlilere yetecek kadar oturma yerinin olması gerekir. Çünkü nişan organizasyonun uzunluğuna göre sürekli ayakta kalacak davetliler olursa, bu nişan organizasyonu için o davetlilerin zihninde olumlu bir etki bırakmayacaktır. Bunu önlemek için herkese yetecek kadar oturma yeri olmalıdır. Eğer bütün davetliler için yeterli sandalye yoksa, komşulardan bu eksikliği giderebileceği bir organizasyon şirketinden de temin edebilir.

Evde nişanın ne kadar süreceği yapılan nişan organizasyonuna bağlı olmakla beraber, nişan salonlarında yapılan nişanlara göre daha kısa sürdüğü kesin. Hem davetli sayısının az olması hem de organizasyonun küçük olması nişanın 2-3 saat içinde biten bir durumdur. Ancak yine bu süre adayların istedikleri doğrultusunda daha kısa ya da daha uzun olabilmektedir.

Evde yapılan nişanın konseptinin en ince detayına kadar önceden belirlenmiş olması, nişan günü geldiğinde bütün işlerin çok düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlayacak ve gelin adayının gereksiz bir telaşa kapılmasını engelleyecektir. Gelin adayının önceden belirlediği ev süslemeleri, elbiseler, nişan pastası gibi tüm hazırlıkları bu konsepte göre seçtiği tasarımlardan seçebilir.

Evde Nişan Abiyeleri

Evde Nişan Abiyeleri

Evde Nişan da Elbise, Saç Makyaj Ayakkabı Nasıl Seçilir

Evde nişan da gelin adayları için en önemli şey nişan elbiseleridir. Her kadın nişanında çok şık olmak ister ve kendisine yakışan ve aynı zamanda partnerine de yakışan bir elbise tercih etmelidir. Nişan evde olacağı çok abartılı bir elbise seçmemekte fayda var. Özellikle nişan ev gibi dar bir alanda yapıldığı için rahat hareket edilebilen bir elbisenin seçilmesi nişan boyunca gelin adayının rahat hissetmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda elbisenin altına seçilecek kalın topuklu bir ayakkabının seçilmesi de rahat hareket etmeyi kolaylaştıracaktır ve gelinin boyu kısa değilse kısa topuk seçmesi de yararlı olacaktır.

Evde yapılan nişanda gelin saçı seçilirken fazla abartıya kaçılmadan gelin adayının kendine yakışan saç modelini seçmesi, saçını yapacağı makyaja uygun olacak şekilde yapması ve nişan elbisesine uygun seçmesi ortaya göz dolduran hoşlukta bir estetik olmasının sağlayacaktır. Buda tarafların nişan boyunca kendilerini harika hissetmesini sağlayacaktır.

Evde Nişan Süslemesi

Evde Nişan Süslemesi

Nişan Süslemeleri ve Yapılacak İkramlar

Evde yapılan nişan süslemeleri çok önemlidir. Süslemelerin konsept ile uyumlu olması ortaya güzel görüntüler çıkaracak, yapılan süslemeler ile nişanın akılda kalır olmasını sağlayacak bir durumdur.  Ancak evde yapılan nişanlarda dış mekanlarda yapılan ya da nişan salonlarında yapılan nişanlara kıyasla daha sade olması seçilen aksesuarların küçük olması evde nişan konseptine uygun bir hal alacaktır. Süslemelerin bütün nişan detaylarına uygun seçilmesi, nişan tepsisinin düşünülen konseptlere uygun seçilmesi göze çarpan detaylar arasında yerini alacaktır. Ya da bu konularda çok kararsız kalan kişiler bir organizasyon şirketinden destek olmayı deneyebilirler.

Evde yapılan nişanlarda genellikle ikram olarak; nişan kurabiyeleri, küçük pizzalar, börekler, makaronlar, yaprak sarmaları gibi menüler tercih edilebilir. Bunun yanında davetlilere ikram edilecek nişan pastası en önemli ikramdır. Nişanlarda ikram menüleri evde yapılacağı gibi, bir catering firması ile anlaşarak da ikramlıklar hazırlanabilir.

Evde Nişan Yüzükleri

Evde Nişan Yüzükleri

Nişan Yüzükleri ve Fotoğrafları

Nişanda yüzükleri kimin takacağı, damada ve geline tarafların ne takacağı da önemli konulardır. Ancak genelde günümüzde artık, gelinin yüzüğünü damadın tarafı, damadın yüzüğünü de gelin tarafı takmakla beraber, damada ve geline nişanda da bazı takılar takılabilir. Seçilecek nişan yüzükleri uzun süreli kullanılacağı için kullanışlı bir model seçmekte fayda var.

Evde yapılan nişanlarda fotoğraf kısmı çok önemli bir mevzudur. Nişan salonlarında olduğu gibi bir fotoğrafçının olmaması nişan sahipleri tarafından kötü karşılansa da aslında çözümü çok kolay. Gelinin ya da damadın bir arkadaşını fotoğraf çekmek için görevlendirmesi bu soruna çözüm olacaktır. Çünkü bu özel günü ölümsüzleştirmek hayatı değerde bir olaydır.

Evde Nişan Masası

Evde Nişan Masası

Evde Yapılan Nişan ve Söz ile İlgili Son Detaylar

Evde yapılan nişanlarda eve ayakkabı ile girilecek mi girilmeyecek mi diye düşünülür. Bütün davetlilere terlik vermek yerine halıları kaldırıp davetlilerin ayakkabıları ile eve girmesi daha uygun olacaktır. Çünkü durumda davetlilerin nişanınız için özenle seçmiş olduğu kombinini bozmamış olacaksınız.

Evde yaptığınız nişan ve söz özel davetlilerinize mutlaka bir nişan hatırası yapmak gerekir. Bunun için nazik görünümlü nişan şekerleri, mumlar, bitkiler hazırlayıp onları memnun etmek mümkündür.

Evde yapılan nişanlarda bütün detaylar düzgün bir şekilde ayarlandığı zaman oldukça büyük bir tasarruf sağlanabilir. Evde yapılan nişanlarda fiyatlar, konseptlere ve organizasyonun büyüklüğüne göre değişmekle birlikte fiyatı ayarlayabilmek tamamen adayların isteklerine göre belirlenir.