Genel Konular

Düğün Hazırlıkları Aşama Aşama Hazırlık Listesi

Düğün Hazırlıkları

Pek çok insanın en mutlu olduğu günlerden biri de evleneceği gündür. Rüya gibi bir düğün ile herkesin hafızasına kazınmak ve aylarca kendi düğünlerinden konuşulmasına isteyen pek çok gelin ve damat adayı aylar önce hazırlıklara başlayarak istedikleri gibi bir düğüne sahip olma olanağını elde edebilirler.

Düğün günü hiçbir problem ile karşılaşmamak için adayların hazırlıklarını yetiştirebileceği bir tarih seçmesi gerekir. Kimisi hazırlıklarına bir yıl önceden başlarken, kimisi ise bu hazırlıkları 4-5 ay içinde tamamlar. Ancak yinede hazırlıklara erken başlamakta fayda var ve her yapılacak için bir liste oluşturmak, ilk önce hangi iş yapılacak gibi hazırlıkların listesinin olması ortadan karışıklıkların kaldırıp, zamanın iyi yönetilmesini sağlayacaktır.

Düğüne 5-6 Ay Kala Düğün Hazırlıkları

Düğüne 5-6 Ay Kala Düğün Hazırlıkları

Düğüne 5-6 Ay Kala Düğün Hazırlıkları

Düğüne 5-6 aya kala hazırlıklara başlamak oldukça ideal bir zamandır. İlk yapılacak hazırlıklar bu dönemde yapılır. Bu hazırlıkları genel olarak şöyle sıralamak mümkündür.

İlk yapılacak olan düğün tarihi belirlemektir. Ondan sonra verim almak adına düğünler ile ilgili araştırmalar yapmak, konuya dair yazılmış yazıları, fotoğrafları incelemekte güzel olacaktır.

Düğünün nasıl olacağını belirleyecek olan en önemli etken düğünün bütçesidir, bu nedenle düğün bütçesini bu tarihte belirlemek ilerde olabilecek maddi problemleri ortadan kaldıracaktır. Düğünün nerede yapılacağına ve düğün fotoğrafçısını şimdiden seçmek doğru bir zaman olacaktır. Kına organizasyonun yapılıp yapılmayacağına, bir organizasyon firması ile çalışılıp çalışılmayacağını, bir düğünde olmazsa olmazların büyüklere danışılması da bu dönemde yapılır. Yine aynı şekilde düğünün temasını, renkleri ve stilleri de belirlemek faydalı bir girişim olacaktır.

Düğüne 4 Ay Kala Düğün Hazırlıkları

Düğüne 4 Ay Kala Düğün Hazırlıkları

Düğüne 4 Ay Kala Düğün Hazırlıkları

Düğünü yapılacağı yer kesin olarak belirlendiyse, mekanı ziyaret etmek ve bütün detayları şimdiden gözden geçirilmesi faydalı olacaktır. Düğün yerinden zaman çizelgesi almayı unutmamakta çok işe yarar bir şey olacak. Davetiyeleri hakkında bir araştırma yaparak Seçilen temaya uygun davetiyeleri bu zaman diliminde hazırlamak ve bunun yanında dijital davetiyeleri de aradan çıkarmak uygun olacaktır.

Düğünde bütün davetlilerin merakını ve ilgisini çekecek pek çok şeyin başında düğün pastası gelir. Düğün pastası için gerekli pastane ve fırınlarla erkenden görüşüp düğün temasına uygun pastayı belirlemek önemlidir. Pastanın hazırlıkları başladığı zaman düğün menüsü içinde bir şeyler yapmak doğru olacaktır. Ayrıca balayı detaylarının şimdiden belirlemek ve pasaport, vize gibi işlemleri de halletmek hayati derecede önemlidir.

Gelin adaylarını çok heyecanlandıran en önemli olay ise gelinliktir. Gelinlik seçiminde bütün adaylar çok zorlanıyor ve bu seçimi kısa bir süre içinde yapması gerekiyorsa genelde istediği bir gelinlik bulamıyor. İşte böyle bir problem ile karşılaşmamak için şimdiden gelinlik bakmakta fayda var. Uzun zaman dilimleri içinde gelinlik bulmak ve seçmek oldukça zevkli ve kolay bir iştir.

Düğüne 2-3 Ay Kaldıysa Düğün Hazırlıkları

Düğüne 2-3 Ay Kaldıysa Düğün Hazırlıkları

Düğüne 2-3 Ay Kaldıysa Düğün Hazırlıkları

Bu tarihler düğüne artık az zamanın kaldığı tarihler olup pek çok şeyi netleştirmek oldukça önemlidir. Bundan sonra düğün mekanı ile gerekli anlaşmayı yapmak, nikah tarihini almak, nikahı kıyacak nikah memurunun o tarihte orada olabileceğinden emin olmak gerekir aksi takdirde nikah mekanda olmama gibi bir sorun ortaya çıkabilir.

Bu tarihten sonra balayı mekanını kesinleştirmek, kuaför ve makyöz ile görüşmek için en uygun zamandır. Kuaföre gelin adayının düğün temasını iyice anlayıp, saçının ve makyajının düğün temasına uyumlu olması için seçimler yapması yerinde bir davranış olacaktır. Düğüne dair kiralanacak damatlık, gelinlik veya gelin arabası var ise şimdiden bu işleri de halletmek harika güzel halledilmiş bir iş olacaktır.

Düğüne 1 Ay Kaldıysa Düğün Hazırlıkları

Düğüne 1 Ay Kaldıysa Düğün Hazırlıkları

Düğüne 1 Ay Kaldıysa Düğün Hazırlıkları

Beklenen gün yaklaştıkça gelin adaylarının heyecanı daha fazla artar. Telaşlar, her şey yetişecek mi? Düğüne kadar herhangi bir şey olur mu? Gibi sorular kafaları karıştırır. Ancak işin başından beri liste ile hareket edenlerin olumsuz olmasına hiç gerek yok, kalan bu kısa zamanda muhtemelen pek çok işlerini halletmişlerdir. Bu nedenle endişelenmeye hiç gerek yok.

Düğüne son bir ay kaldıysa, fotoğrafçı ile bir ön çekimin ne zaman yapılacağı belirlenmeli, ön çekimi son zamanlara bırakmamakta faydalar vardır. Bunun yanında düğün mekanında oturma düzeni yavaş yavaş belirlemek, video çekimi için gerekli kişiler ile görüşüp ayrıntıları netleştirmek, düğün gelinin yanında ona yardımcı olacağı arkadaşlarını şimdiden belirlemek yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca düğünde çalınacak müzik listesini yapmak ve bunun yanında mutlaka çalınmayacak müzikleri belirlemekte önemlidir.

Düğüne 2 Hafta Kaldıysa 

Düğüne 2 Hafta Kaldıysa

Düğüne 2 Hafta Kaldıysa 

Düğüne son 2 hafta kaldıysa, artık düğün için gerekli son hazırlıklar yapılıyor. Özellikle gelin adayının bu dönemde yapacağı seçimler önemli. Saç rengini değiştirmek isteyen gelin adayı bu dönemde yapmalı ve düğün için seçtiği saç modeli provasını da bu dönemde yapmalıdır. Balayı için son hazırlıkları yapmak, gelin arabası şoförünü ayarlamak ve gelin arabası süslemeleri için son görüşmeleri yapmak gerekir.

Düğüne Bir Hafta Kaldıysa

Düğüne Bir Hafta Kaldıysa

Düğüne Bir Hafta Kaldıysa

Düğüne kalan bu kısa zamanda asla stres yapmamak lazım gayet rahat olmak gerekir. İlk yapmak gereken düğünde gelinin yanında olacak arkadaşla bir araya gelip, son detayları görüşebilir. Kuaförden randevularını netleştirebilir. Düğünün yapılacağı mekan ile tekrar görüşüp bütün detaylar yeniden gözden geçirilmeli, düğün masası, düğün pastası hakkında son görüşmeleri yapmak gerekir.

Düğün öncesi fotoğrafçı ile görüşüp nasıl pozlar hakkında bilgi verilebilir, düğünde fotoğrafçıyı yönlendirecek güvenilir bir arkadaşını bu işle ilgilenmesi istenebilir. Manikür ve pedikür randevularını da almak iyi olur. Düğün ayakkabısını şimdiden deneyip alışmak için evin içinde ayakkabı ile bir süre gezmek mantıklı olacaktır.

Düğüne Son Günler Kaldıysa

Düğüne Son Günler Kaldıysa

Düğüne Son Günler Kaldıysa

Düğüne kalan son bir iki gün içinde hem gelin hem de damat adaylarının kendilerine zaman ayırıp dinlenmeleri çok iyi olacaktır. Bu son zamanlarda hiç stres yapmadan her şeyi kolaylıkla gözden geçirmek mümkün. Düğün listesini açıp bütün yapılanları tek tek kontrol etmek, gözden kaçmış herhangi bir detay varsa onun görülmesini sağlar. Bu dönemde kaygı ve endişeli olmamakta fayda var. Çünkü iki gün sonra gelin ve damat adayını bekleyen mükemmel bir gün var.

Düğüne son gün kala gerekli bütün kişisel bakımlar yapılır, gelinler manikür ve pedikürlerini yaparken damatlar da damat tıraşlarını yapabilir. Son gün heyecanı ile adaylar erken yatmalılar, bu zor bir durum ama denemekte fayda var.

Düğün Günü

Anne ve babalar kızları veya oğulları evlendiği zaman oldukça duygusal olurlar. Bu nedenle adaylar anne ve babalarına onları ne kadar çok sevdiklerini hissettirmeliler. Düğün günü olabilecek her türlü aksiliği umursamayıp akışına bırakmak ve günün tadını çıkarmak en doğru karar olacaktır.

Düğün Sonrası

Düğünden sonra gelin ve damat düğün fotoğraflarını ve videolarını fotoğrafçıdan alabilir, sosyal medyadan arkadaşlarının paylaştıklarını arşivleme yapabilirler. Başından beri liste yapıp listeye uyan adaylar düğünden sonra her şeyin keyfini çıkarmaya devam ederler.