Genel Konular

Evde Nişan Organizasyonu Yapacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Evde Nişan Organizasyonu Firmaları

Evlenmeyi planlayan kişilerin evlilik öncesi yakın tanıdıklarının katılımı ile yaptıkları törene nişan denilmektedir. Gelecekleri ile ilgili ciddi planlar yapmaya başlayan gençler, bu durumu bazı örf ve adetlerimize göre gerçekleştirirler. Kız isteme merasimi, yüzüklerin takılması ve çiftin sözlenmesinden sonra sıra nişan törenine gelmiş demektir. Bu tören kız ve erkek tarafının ortak kararına göre düğün salonlarında, otellerin bu tür organizasyonlar için ayırdıkları bölümlerde, sokak aralarında, parti evlerinde yapıldığı gibi; evde daha samimi bir ortamda da yapılmaktadır.

Adetlerimize göre nişanı kız tarafı yapmaktadır. Düğünü ise erkek tarafı yapar. Alınması gereken çeyizlik ev eşyaları da ortaklaşa alınan kararlarla kız ve erkek tarafınca temin edilmektedir. Kız tarafı nişan organizasyonunu düzenleyeceği için evde aile arasında bu törenin olmasını isteyebilir. Yakın akrabalar ve yakın arkadaşlar arasında düzenlenmesi düşünülen tören nerede yapılacak olursa olsun; mekanın hazırlanması önemli bir olaydır. Kızın evinde yapılması düşünülen nişan töreninde profesyonel bir yardım almanız sizin işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için iyi bir organizasyon firması arayışı içerisine de girebilirsiniz.

Evde Yapılacak Olan Nişan Töreni Hazırlıkları

Öncelikle evde yapmayı düşündüğünüz nişan töreni için davetli sayısını belirlemeniz gerekmektedir. Bu, mekanı hazırlamanızda, gerekli olan sandalyelerin tespit edilmesinde, nişan pastasında önemli bir konudur. Gelen kişi sayısına göre evinizin bir bölümünü bu parti için hazırlamalısınız. Genellikle evlerde bulunan salon nişan töreni için uygun bir yerdir. Ama burada bulunan ve fazla yer kaplayan eşyaları sadeleştirerek, gelen misafirlerin oturacağı ve oynayacağı alanın belirlenmesi gerekir. Evde nişan organizasyonu yapmak istiyorsanız; bu konuda tecrübeli bir organizasyon firması ile anlaşabilirsiniz. Onlar sizin adınıza ve sizin isteğinize göre yapılması gereken bütün işleri yapacaklar ve ortamı nişan için hazır hale getireceklerdir.

Bütün bu hazırlıkların içerisinde en önemli yeri nişan masası almaktadır. Masanın üzerine serilecek gösterişli bir örtü ve çiçek oldukça önemlidir. Ayrıca masanın üzerinde bulunan çikolata şeker tepsisi, şamdan ve mumlar, gösterişli bir nişan tepsisi olması gerekenler arasında bulunmaktadır. Nişan tepsisi üzerinde süslü bir makas, kurdele ile bağlanmış iki adet yüzük vardır. Gösterişli nişan masamız artık hazır olduğuna göre sıra mekanın düzenlenmesine gelmiş demektir.

Evde Nişan Organizasyonu Paketleri

Evde Nişan Organizasyonu Paketleri

Evde Nişan Organizasyonu Yapmak İsteyenler İçin Önemli Ayrıntılar

  • Davet edilecek kişilerin listesini çıkarın. Kişi sayısını belirleyin. Hatta katılıp katılamayacakları ile ilgili net bilgiler edinin. Bu sizin için oldukça önemlidir. Davetli sayısına göre ev dizaynı ve ikramlık hazırlığı içerisine girmeniz size kolaylık sağlayacaktır.
  • Kişi sayınız belli olduktan sonra yapılması gereken hazırlıkları kendinizin yapabileceği gibi; size kolaylık olması açısından iyi bir organizasyon firması ile de görüşme yapabilirsiniz. Neticede profesyonel kişilerin hazırladıkları organizasyonlar daha dikkat çekici ve kaliteli olurlar.
  • Evde yapılacak nişan organizasyonunun minik bir düğün edasında olması için kişi sayınız kadar nişan davetiyesi hazırlatabilirsiniz.
  • Kıyafetinizdeki renkleri kız ve erkek olarak uyumlu seçiyor olmanız; davetlilerin evlenecek olan kişileri oldukça şık ve zarif görmesini sağlayacaktır. Kıyafet renginizde karar verirken; organizasyonda kullanılacak ana renklere uygun olmalarını sağlamak da oldukça hoş bir görsellik oluşturacaktır.
  • Nişan pastanızın nasıl olması gerektiği hakkında araştırma yapmalısınız. Pastanın tasarımı, büyüklüğü belirlenerek önceden sipariş oluşturulmalıdır.
  • Pastanın yanı sıra ikram etmeyi düşündüğünüz çikolata, kuru pasta gibi atıştırmalıkları alarak hazır hale getirmeniz gerekmektedir.
  • Nişan masanızın düzenlenmesi ve şık olması da oldukça önemlidir. Kendiniz masayı hazırlayacaksanız nelere dikkat edilmesi konusunda bilgili olmanız gerekir. Ama herhangi bir organizasyon firması ile bağlantı kurduysanız; sizin bilgili olmanıza gerek yoktur. Onlar zaten her şeyi hazır hale getirecek ve size sunacaklardır.
  • Davetliler için sandalye temin etmeniz gerekir. Sandalyelerin süslenmesi de nişanınıza ayrı bir hava katacaktır. Masa, sandalye ve evinizde kullanılacak diğer aksesuar ürünlerinin renklerinin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir.
  • Nişan yüzükleri genellikle aile büyükleri tarafından takılmaktadır. Masanın üzerindeki süslü tepsiyi gelinin en yakın akrabası ya da arkadaşı eline alarak evlenecek olan gençlerin yanında durur. Yapılan küçük bir konuşmanın ardından, evlenecek olan kişilere mutluluklar dilenir ve yüzükler takılır. Kurdele ortasından kesilir ve böylelikle gençler nişanlanmış olurlar.
  • Bundan sonra sıra eğlenmeye gelmiş demektir. Müzik seçimlerini önceden ayarlamalı ve bunların sırası ile çalınmasını sağlamalısınız. Bu konuda bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz.

Görüldüğü gibi evde nişan organizasyonu yapmak isteyen kişilerin birçok hazırlık yapması gerekir. Düğün öncesi bu törenin kusursuz ve hayallerinize uygun olarak gerçekleşmesi için organizasyon şirketlerinden yardım talep edebilirsiniz. Böylelikle hem stressiz hem de herhangi bir aksilik yaşamadan nişan töreninizi gerçekleştirmiş olacaksınız.