Blog

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır? Tüm Merak Edilenler

Baby Shower son zamanlarda sıkça duyulan bir tabir olmaktadır. Hamile kadınların ağzından daha çok duymanız da gayet normaldir. Çünkü onları ilgilendiren bir durumdur. Onların psikolojik olarak yanında olduğumuzu göstermemize yaraması yapılma nedenlerinden biri denilebilir.  Gösteriş,  ihtişam, süslemeler artık hayatımızda daha çok yer buluyor. Nişandan düğüne, bebek sahibi olunacağı haberinden cinsiyet partisi kutlamasına kadar pek çok zamanda sevdiklerimizle beraber bu gösterişli organizasyonları yapmaktayız.

Bu kutlamalardan biri de baby showerlar olmaktadır. Peki baby shower nedir, neden yapılır, nasıl yapılır?  Tüm bu soruların cevaplarını ve detayları yazımızda bulacaksınız.

Baby Shower Nedir?

Baby Shower Nedir?

Baby Shower Nedir?

Bizim geleneklerimizde görmediğimiz bir etkinliktir. Dünya genelinde bilinen ve uygulanan bu parti son yıllarda ülkemizde de yapılmaya başlanmıştır. Baby shower amacı anneye destek olmaktır ve doğumdan birkaç hafta önce yapılır.

Yakın arkadaşlarla beraber zaman geçirilen bu renkli kutlama da anneye ve bebeğine hediyeler de alınmaktadır. İngilizce kökenli olan baby ve shower sözlerinden oluşmaktadır. Baby herkesin bildiği gibi bebek demektir. Shower ise yıkanmak demektir. Anlam olarak ise annenin hediyelerle yıkanması olarak nitelendirilir.

Baby Shower Ne İçin Yapılır?

Baby Shower Ne İçin Yapılır?

Baby Shower Ne İçin Yapılır?

Baby shower parti gibi kutlanan bir tür organizasyon olmaktadır. Fostlarla beraber zaman geçirilir ve Amacı anneye moral vermektir. Maddi ve manevi destek sağlamak amacı ile yapılan bu kutlamada bebek coşku ile karşılanır.

Baby shower ne için yapılır sorusunun bir diğer cevabı ise maddi destek olmaktadır. Manevi desteğin önemi kadar bu kısım da önemli olmaktadır. Bebeğin ihtiyacı olanlar yakın arkadaşlar tarafından hediye edilmektedir. Zaten ismi de annenin hediye ile yıkanması demek değil miydi?

Baby Shower’ı Kim Yapar?

Baby Shower'ı Kim Yapar?

Baby Shower’ı Kim Yapar?

Baby shower ne demek yukarıdaki yazıda paylaştık. Anlamı hediyeleri de içeriyor. İşin içine hediyeler girince bu organizasyonu aileden biri yerine anne adayının en yakın arkadaşı düzenliyor. Tabi bu yıllar içerisinde değişmekte. Bölgeden bölgeye de farklılık göstermektedir. En yakın arkadaşın yerine bazen aileden biri ya da anneanne de düzenlemeyi yapabilir.

Baby Shower Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Doğum stresini atmak ve anne adayının yanında olunduğunu göstermek, ona destek olmak için yapılan bu uygulamanın bir de yapılma zamanı bulunmaktadır. Doğuma yakın bir zaman olması moral açısından iyi olacaktır. Tabi çok da yakın olmaması gerekir. Bu da anne ve bebeği tehlikeye sokabilir. Baby shower ne zaman yapılır sorusuna en doğru cevap doğumdan üç hafta önce ya da bir ay önce olabilir.

Peki baby shower nasıl yapılır? En ince detayı olan ve uğraştırma kısmı da bu olmaktadır. Hem zihinsel hem de fiziksel bir yorgunluktan bahsediyoruz. Çünkü neler hazırlanacak, ne tür hediyeler verilecek, ne giyilecek gibi soruların cevabı düşünülür.

Oldukça geniş çaplı bir organizasyon olan bir kutlamadı. Balondan peçeteye, süsleme ve parti aksesuarlarından dekorasyon malzemelerine kadar pek çok içerik gereklidir. Yiyecek içecek ikramı, oynanacak oyunlar da önceden belirlenmelidir.

Bu Partide Nasıl Giyinilir?

Bu Partide Nasıl Giyinilir?

Bu Partide Nasıl Giyinilir?

Partinin yıldızı anne olacağı için oldukça şık bir elbise seçimi yapmalıdır. Elbisesi hem rahat hem de modern görünümlü olmalıdır. Renk seçimini yaparken soft ve hafif renkler seçilmelidir. Organizasyon renklerinize uygun bir renk seçebilirsiniz. Şirin bir saç seçimi yapılabilir.

Baby shower elbise seçimi için bir de aksesuarları ve ayakkabınızı tamamlamalısınız. Ayakkabınızı rahat seçmenizde fayda olmaktadır. Böylece kutlama boyunca ayaklarınızı yormamış olursunuz.

Davete gidenlerin de kıyafet seçimi önemlidir. Ne giyeceğinizi bulamadıysanız annenin kıyafetine uygun bir seçim yapabilirsiniz. Uygunluktan kasıt ise daha baskın olmadan renk uyumu yakalayabilirsiniz.

Baby Shower Hediye Seçimi

Baby Shower Hediye Seçimi

Baby Shower Hediye Seçimi

Eğer baby shower hediyesi almak istiyorsanız bebeğin ihtiyacı olan bir şey seçmelisiniz. İhtiyacının ne olduğunu bilmiyorsanız genel bir hediye seçebilirsiniz. Çok kullanılan bir ürün olabilir.

Eğer baby showerda misafirlere bir hediye vermek istiyorsanız kalıcı bir hediye seçmelisiniz. Hüner Hediyelik Organizasyon sitesinden seçeceğiniz hediyelere her baktıklarında sizi ve bebeğinizi hatırlayacaklardır.