Kusursuz Bebek Mevlidi İçin 6 Etkileyici Tüyo

Bebek mevlidi için kusursuz bir organizasyon yapmak, özellikle annelerin en önemli isteklerin başında gelir. Bizler de bebek mevlüdü yapacaklara güzel bir yol haritası çıkardık bu yazımızla.

Bebeğin kırkının çıkması ve annenin lohusalık döneminin bitmesi üzerine anneler tarafından bebek mevlidi yapılır. Bu sayede hem bebeği görmek isteyenler ziyarete gelmiş olur hem de bebek için dua edilmiş olur. Bazı yörelerde bebek doğduktan birkaç ay sonra yapılması tercih edilse bile genellikle 40 gün sonra yapılır. Türk örf ve adetlerinden biri olan bebek mevlidinin hazırlıkları ise haftalar öncesinden başlar.

Evin hazırlanması, davetli listesinin hazırlanması, hediyelik eşyaların belirlenmesi gibi işler anneler için epey yorucu olacaktır. Özellikle ilk kez anne olmuş kadınlar ne yapacaklarını bile tam olarak bilmeyebilirler. Bu yüzden bu yazımızı okuyarak yapılması gerekenler hakkında daha iyi bilgiler elde edebilir ve zamandan kazanabilirsiniz. Sırasıyla bebek mevlidinde yapılması gerekenleri sizler için listeledik. Bu listeyi okuyarak daha güzel ve daha organize bir mevlit hazırlığı yapabilirsiniz.

Bebek Mevlidi Davetli Listesi

Bebek Mevlidi Davetli Listesi

  • Bebek Mevlidi İçin Davetli Listesinin Hazırlanması

İlk olarak bebek mevlidine çağırılacak kişilerin listesini hazırlamak anneler için işlerin organize edilmesinde ve hazırlıklara başlamasında büyük katkı sağlayacaktır. Yapılacak hazırlıklar listedeki kişi sayısına göre yapılacağı için işin bir kısmı davetli listesinin hazırlanmasıyla tamamlanmış olacaktır. Davetli listesi hazırlandıktan sonra mevlidin tarihi belirlenir ve davet edilecek kişilere haber verilir. Bu konularda anneye bir yakının veya akrabanın yardımcı olması daha iyi olacaktır. Çünkü annemiz daha çok çocuğuyla ilgileneceği için mevlit hazırlıklarına pek vakti kalmayabilir.

Bebek Mevlidi İkramlıkları

Bebek Mevlidi İkramlıkları

  • Bebek Mevlidi İçin İkramlıklarının Belirlenmesi

Davetli listesi yapıldıktan sonra ikramlıkların belirlenmesi en iyisi olacaktır. Davetli sayısına göre ikram çeşidinizi ve miktarını belirleyebilirsiniz. Bebek mevlidi ikramlıkları içinde en önemlisi ise lohusa şerbetidir. Lohusa şerbetini ister kendiniz yapabilirsiniz isterseniz de hazır alabilirsiniz.

Eskiden daha sade olan bebek mevlidi hazırlıkları şimdi daha görkemli bir şekilde yapılmaktadır. Marketlerden ikramlıklarınız için özel süslü tabaklar alıp kullanabilirsiniz veya evinizdeki şık tabaklarla ikramlıklarınızı sunabilirsiniz.

  • Mevlit Yapılacak Mekanın Belirlenmesi

Mevlit için mekan ayarlaması yapılması gerekir. Çoğunlukla evi geniş olanlar kendi evlerinin salonlarında bu organizasyonu yaparlar. Evi geniş olmayanlar ise organizasyon şirketleriyle anlaşıp başka yer tercih edebilirler. Evde mevlit yapacaklar için odada kalabalık oluşturan eşyaları o gün için kaldırıp odayı sade hale getirmeleri gerekir. Ayrıca odaya ikramlıkları yerleştirmek için bir masa koyabilirler. Masalarını istedikleri gibi süsledikten sonra ikramlıklarını ve serviste kullanılacak çatal, bıçak, tabakları masaya yerleştirebilirler. Masada bebeğin isminin baş harfleriyle süslenmiş kurabiyeler ya da süslemeler olabilir.

Bebek Mevlidi İçin Hoca

Bebek Mevlidi İçin Hoca

  • Mevlit Okuyacak Hocanın Belirlenmesi

Bebek mevlidinde mevlidi okuyacak hocaya günler öncesinden karar verip haber vermek en iyisi olacaktır. Mevlit hocası seçildikten sonra mevlit yapılacak tarih kendisine söylenerek gelmesi istenilir.

  • Mevlit Kıyafetinin Belirlenmesi

Mevlitte giyilecek kıyafet seçimi için ise rahat ve dekoltesi olmayanlardan tercih etmeniz tavsiye edilir. Çocuğunuzu sürekli olarak kucağınızda taşıyacağınız için, misafirlerle ilgileneceğiniz için ve mevlit okunurken başınız kapalı olacağı için kapalı kıyafet tercihi yapmanız gerekecektir. Bebeğiniz için de güzel bir mevlit kıyafeti seçebilirsiniz. Ayrıca gelecek olan misafirler için şal veya mevlit başörtüsü hazırlamanız tavsiye edilir.

  • Mevlit Hediyelik Eşyalarının Belirlenmesi ve Hazırlanması

Bu özel günde mevlidinize gelecek olan misafirlere ve sizlere hatıra olarak kalması için bebek mevlidi hediyelikleri hazırlayabilirsiniz. Bu hediyeleri isterseniz kendiniz hazırlayabilirsiniz isterseniz internetten satın alabilirsiniz. Eskiden tespih veya küçük Yasin-i Şerif hediye edilirken günümüzde hediye çeşitleri fazlasıyla artmış durumdadır. Örneğin isim etiketli havlular, hediyelik mumlar, süslü kolonya şişeleri, bebeğin isminin yazdığı buzdolabı magnetleri veya rengarenk mevlit şekerleri misafirler için hazırlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir