Evlilik Korkusu Nasıl Geçer

Evlenecek çiftlerden birinde sık sık karşılaşılan bir durum da evlilik korkusu. Evlilik korkusu farklı sebepler ile ortaya çıkıp, farklı yöntemler ile üstesinden gelinebilecek bir ruh halidir.

Kendini evliliğe hazır hisseden ve evlilikten sonra hayatında yeni bir sayfa açmak isteyen birçok kişi, evliliği mutlu bir şekilde sürdürebilmenin yollarını arar. Evlilik, hayatta herkesin kimi zaman zor şartlar altında kimi zaman ise kolaylıkla attığı önemli adımlardan biridir. Bireyler, yaşamlarının büyük bir kısmını bekarken baba evinde geçirir.

Belirli bir yaşa ulaşınca sorumluluk almak ve artık önceki hayatta birtakım değişiklikler yapmak gerekir. Evlilik bu nedenden dolayı türlü sorumluluğun alındığı ve eşlerin hayat mücadelesini birlikte sürdürdüğü önemli bir kurumdur. Bu yola başvurmuş kişiler, bazen korkuyla bazen ise büyük bir cesaretle başvurur. Evlilik korkusu, evlenmekten korktuğu için evlenmeyenlerin sorunu arasında yer alır.

Peki Evlilik Korkusu Nedenleri Nelerdir?

Bireylerin yaşamında sahip oldukları birtakım olumsuz durumlar, acı tecrübeler, şahit oldukları şiddetli geçimsizlikler ve maddi manevi geçimsizlik kaygısı gibi durumlar onların zamanla evlilikten soğumasına ve evlendiklerinde aynı şeyi yaşayabilmelerini düşünmelerine neden olabilir. Sürekli şiddetin olduğu bir evde büyüyen çocuklar ve gençler eğer evlenirsem aynı şeyler benim de başıma gelebilir diye düşünür ve ileriki yaşlarında evliliğe hiç sıcak bakmazlar. Evliliğin bireylere sunduğu birtakım güzellikler vardır fakat birey bunu ancak evlendiği zaman görebilir. İnsanların sürekli yaşadıklarından dolayı kötü yorumlar yapması, ailelerin evde yaşayan ve evlilik çağına ulaşan bireylere evliliği kötü aktarması da evlilik korkusunun en önemli nedenlerindendir.

Evlilik Korkusu Aşılabilir Mi? Bunu Gerçekleştirebilmenin Yolları Nelerdir?

Evlilik Korkusu Aşılabilir Mi? Bunu Gerçekleştirebilmenin Yolları Nelerdir?

Evlilik Korkusu Aşılabilir Mi? Bunu Gerçekleştirebilmenin Yolları Nelerdir?

Evlilik korkusuyla karşı karşıya kalan ve yüzleşen birçok kişi vardır. Bu durum her ne kadar geçici olsa da bunu aşmak için de biraz zaman ve iyi bir desteğe ihtiyaç duyulur. Evlilik korkusunun aşılabilmesi için ilk olarak birçok kişinin yaşadığı zorluk ve acı tecrübeleri herkesin yaşayacağı anlamına gelmediğinin bilincinde olmak gerekir. Böyle düşünen kişiler evlilik korkusundan daha az etkilenir çünkü herkesin hayatı farklı şekilde ilerler. Mutsuz ve sürekli tartışma yaşanan evliliklerde bazı  anne babalar çocuklarına evlenmemeleri gerektiğini söyler fakat onların yaşadığı bu durum, evlatlarının hayatında da geçerli olacak diye bir kural da yoktur.

Evliliğin Güzelleşmesinde Büyük Bir Etkisi Olan Saygı Ve Sevgi

Evliliğin güzelleşmesi ve dilden dile konuşulması, bireylerin birbirlerine karşı duydukları saygı ve sevgiyle doğru orantılıdır. Birbirlerini seven ve saygı gösteren tüm çiftler olumsuz bir durum karşısında en büyük hassasiyeti gösterir. Evliliklerde bazen sevmek yeterli olmaz ve bazı fedakarlıkların yapılmadığı zamanlarda da sevgi günden güne nefrete dönüşebilir. Evlenecek olan insanların evlilikten korkmamaları ve evli kişilerin yaşadıklarını örnek almaları ancak evli kişilerin iyi yönlü tecrübeleri ve anlattıklarıyla gerçekleşir. Bunu başaran ve ilişkisini en güzel şekillerde evlenecek olan kişilere yansıtan bireyler, evlenecek olan kişilerin evlilik korkularını yenmelerinde ve evliliğe sıcak bakmalarında büyük rol oynarlar.

Evlilik Korkusu İçin Destek Almak

Evlilik Korkusu İçin Destek Almak

Mantıklı Çözüm: Evlilik Korkusu İçin Destek Almak

Evlenmek isteyenler, evlilik korkusunu yenmek için  alanında uzman olan kişi veya kişilerden destek almak isterler. Ancak bu şekilde evliliğe tam anlamıyla hazır olduklarına inanırlar. Bu desteği en verimli şekillerde sunan kişi veya kurumlar çiftlerin yeni hayatlarına en iyi şekillerde başlamaları için onlara destek verir. Gomofobi olarak bilinen evlilik korkusunun  yapılan araştırmalara göre bilinen en önemli nedenlerinden bazıları da aldatılmaktan korkma ve terk edilebilme ihtimalini düşünme aynı zamanda karşı tarafın ailesiyle geçinememe korkusu gibi nedenlerdir. Tüm bu olumsuz düşüncelerle sağlıklı bir şekilde baş edebilmek için aile terapistleri, aile danışmanları ve psikologlar bireylerin evlilik korkusunu yenebilmeleri için detaylı bir hizmet verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir