Gerdek Gecesi Nedir? İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

Gelin ile damadın düğün gecesinde baş başa kaldıkları odaya ve bu odada yapacakları birleşme fiiline, ilk tensel ve cinsel deneyime gerdek denilmektedir.

Gerdek gecesi, ilk gece, zifaf gecesi gibi isimlerle anılan bu gecede çiftler evlilik sözleşmesinden sonra cinsel birleşme için ilk adımı atmış olurlar. Genellikle gerdek gecesi denildiğinde toplumumuzda gerdek gecesi damat dayağı ile damadın sırtının yumruklanarak gelinin yanına gönderilmesi, gerdek gecesi çarşaf olayı olarak bilinen kanlı çarşafın büyüklere gösterilmesi gibi gelenekler, cinsellik konusunda toplumuzun tabulaşmış düşünceleri gelir. Ancak evlilikte gerdek gecesine yüklenen bu anlamlar maalesef çiftlerin o akşam için heyecanlanmasına, korku, kaygı duymasına neden olmaktadır. Toplumumuzda ne yazık ki yerleşmiş olan bir ilk gece korkusu bulunmaktadır.

İlk gece korkusu nedir, ilk gece korkusu neden olur? diye düşünürsek bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Genel olarak bu korkunun çoğunlukla kadınlarda olduğu varsayılsa da ilk kez deneyimleyecek erkek için de aile baskısı ciddi korkulara sebebiyet verebilmektedir. Aslında insanoğlu bilmediği şeyden korku duyabilir. Bu korku, ilk defa uçağa bindiğiniz zaman da, lunaparkta hızlı bir oyuncağa bindiğinizde de oluşabilecektir. İlk cinsel buluşma, düğün gecesi olmak zorunda değildir. Çiftlerin kendilerini en rahat, en doğal hissettikleri zamanda bu birleşme olmalıdır. Bu bazen ilk gece, bazen sonraki gecelerde de olabilmektedir. Bu konuda çiftlerin birbirlerine karşı anlayışlı, saygılı olmaları son derece önemlidir.

Evlilikte İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Evlilikte İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Evlilikte İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Az önce de belirttiğimiz gibi toplumumuzda kulaktan dolma bilgiler sebebiyle, ilk gece korkusu yaşayan birçok kişi vardır. İlk kez cinsel deneyimde bulunacak kadınların aklında, birleşmenin nasıl olduğu, kızlık zarını, kızlık zarının yırtılmasını, ilk gece kanamasını, ilk gecede hangi pozisyonlarda ilişki yaşanabileceği ile ilgili birçok soru ve kaygı tabii ki bunun beraberinde korku vardır. Ancak araştırma yaparak, sağdan soldan duyulanlara itibar etmeden o özel gece için hazırlıklarını tamamlayabilirsin. Şimdi sana ilk gece korkusu nasıl yenilir, bazı ipuçları vereceğiz.

Gerdek Gecesi Korkusu Nasıl Yenilir?

Gerdek Gecesi Korkusu Nasıl Yenilir?

Gerdek Gecesi Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk geceyi, özel ve romantik bir geceye çevirmek çiftlerin elindedir. Özellikle birbirlerine zaman vermeli, anın tadını çıkararak ilk gece korkularını birlikte atlatabilirler.

Kadınlar ilk gece korkusunu yenmek için kendisine zaman ayırmalı, banyoya gitmek için eşinden müsaade istemelidir. Aynada hem nasıl göründüğünü kontrol edebilir, gerekli görürse makyajını tazeleyebilir ve korkulacak bir şey olmadığını kendine hatırlatabilir. Aynada kendisini iyi görerek ilk gece beğenilmeme korkusunu da yenmeye yardımcı olacaktır.

Odaya döndüğünüzde bunun olağan bir süreç olduğunu unutmayın. Her şeyden önce karşınızdaki sevdiğiniz ve hayatınızı birleştirme kararı aldığınız insan. Onunla sohbet etmeye başlayın. Özellikle loş bir ortamda yapılan sohbet ve beraberinde belki bir dans, hafif müzik ilk gece korkusunu yenmenize yardımcı olabilir.

Birbirinize dokunun, sarılın. Dokunmak güçlü bir bağdır. Öncelikle ön sevişmeye başlayabilirsiniz ve özellikle ilk gece ön sevişmeyi olabildiğince uzun tutmalısınız. Ön sevişme çiftlerin mahcubiyet duygusunun ve üzerlerindeki stresin, gerginliğin, korkunun azalmasına yardımcı olur. Çiftler birbirlerinin beden dilini iyi gözlemlemeli, ön sevişme sırasında karşılıklı olarak istekli ve cesur davranmalıdırlar. Bir tarafın bunu hissetmemesi durumunda diğeri aceleci davranılmamalıdır.

Sorunsuz ve acısı hissedilmeyecek kadar az olacak bir ilk cinsel birleşme, çiftler tarafından ilk gece korkusunun bir tarafa bırakılmasını, güzel bir ilk gece anısı olarak hatırlanmasını sağlayacaktır. İlk cinsel birleşme, kadının yeterli vajinal ıslaklığa sahip olduğu anda, en uygun pozisyonda ve yumuşak hareketlerle yapılmalıdır. Vajinal ıslaklık yeterli duruma gelmeden veya sert hareketlerle yapılan birleşme ağrılı bir şekilde kızlık zarının yırtılmasına neden olur. Bu durum hem kadın vajinasına hem de kadın psikolojisine zarar verebilir.

Kadının ilk gece korkusunu arttırmakla birlikte bazı uzun vadeli cinsel isteksizlik gibi sorunlara sebebiyet verebilir. İlk gece korkusu için ilaç önerisinde bulunan eş dostunuz olsa da doktorunuza danışmadan ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.  İlk gece korkusu için hangi doktora gidilir diye araştıran çiftlerimiz için hatırlatalım ki kadınlar jinekoloğa, erkekler üroloji uzmanına muayene olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir