Genel Konular

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır? İşte Tüm Detaylar Burada

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır? İşte Tüm Detaylar Burada

Ülkemizde ki insanlar her zaman gelenek ve göreneklerine bağlı kalmışlardır. Evlilik yoluna giren çiftler söz kesmeden düğüne kadar çeşitli kültürel ritüelleri yerine getirmeye çok dikkat ederler. Damat nişan bohçası da bu ritüeller arasında dikkatte alınan ve hazırlaması oldukça zevkli bir iştir. Damat ve gelin için yapılan bohçalarda damat bohçasını kız tarafı hazırlamaktadır. Hazırlanan bu bohçada genelde damadın ihtiyaçları dikkate alınır ve bohçaya gereksiz eşyaların konulmasından kaçınılır.

Damat bohçasını hazırlamaya başlamadan bir liste hazırlamak işleri kolaylaştırabileceği gibi, bu konuda daha önce deneyimli birilerine danışmaya faydalı olacaktır. Daha önce damat bohçası hazırlayan kişiler tecrübeli olduğu için bu konu da güzel yönlendirmeler yapabilir. Damat bohçası için hazırlanan listenin ardından gerekli bütçe belirlenerek alışverişe gidilirken bazen taraflar arasında gerginlik olabilir. Tabi ki damat bohçası alışverişine damat tarafından katılanlar da olmaktadır. Alışveriş esnasında oluşacak bu tatlı sert uyuşmazlıkların alttan almak her iki taraf içinde yaralı olacağı kesindir.

Damat bohçasında genel olarak; Gömlek, pantolon, damat saati, damat pijama seti, damat terliği, damat havlusu, iç çamaşırı takımı, damat cüzdan ve kartlığı, damat tıraş seti, damat kemer ve kol düğmesi, temizlik bakım ürünleri gibi şeylerin bulunması idealdir.

Damat bohçasında seçilecek ürünlere büyük özen göstermelidir. Bohçayı hazırlarken çok pahalı ya da çok ucuz ve dandik ürünler almaktan kaçınmakla beraber bohçada kullanışlı ürünlere yer vermek daha uygun olacaktır. Pek çok hiç kullanılmayacak gereksiz eşya almak yerine, az ama kullanışlı ürünler almak gerekir.

Damat Bohçası

Damat Bohçası

Damat Bohçasında Akrabalara Ne Alınır

Damat bohçası hazırlanırken yakın akrabalarına da bazı hediyeler almak uygun olacaktır. Damadın annesine, babasına varsa kardeşlerine kravat, bluz, gömlek gibi küçük hediyeler seçmek her iki tarafında memnun edecek bir davranış olacaktır. Özellikle damat bohçası alışverişinde bu durum damat tarafını oldukça hoş tutacak bir tutumdur.

Damat Bohçası Süsleme

Damat için yapılan alışverişler bittikten sonra iş damat bohçasını düzenlemeye ve süslemeye gelir. Damat bohçasını ne içinde sunulacağı hakkında birkaç fikir olabilir. Kimileri damat sandığı hazırlar ve daha geleneksel bir bohça töreni olur, ama günümüzde sandıktan ziyade şık tasarımlı bavullar kullanılmaktadır. Alınan eşyaların ebatlarına göre bir bavul seçmek en uygunu olacaktır, ayrıca bazı bazı eşyaları küçük kutular içinde yerleştirerek, bavulu hazırlamak, damat bohçasında olabilecek karışıklığı önlemeye yarayacaktır.

Damat bohçasını süslemek için ise şık ve farklı renklerdeki kurdeleler kullanılabilir, bunun yanında, küçük damat ve gelin figürleri, boncuklar gibi süsleme malzemeleri kullanarak ortaya estetik bir görünüm çıkarmak mümkündür.

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Damat bohçası geleneksel bir olay olduğu için veriliş zamanı yörede yöreden yöreye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak hemen hemen her yerde gelin bohçası, gelinin tarafına verildikten kısa bir zaman sonra gelin tarafı da damat bohçasını verir.

Damat bohçası nişandan sonra gelinin ve arabalarının damat tarafını ziyaret eden ilk ziyarette takdim edilir. Bu olay kız tarafının, nişandan sonra erkek tarafına ziyaret haberini verdikten sonra başlar. Belirlenen günde kız tarafı hazırlıklarını yapar ve gereken geleneksel ritüelleri yerine getirerek damat bohçasını açar.