Genel Konular

Farklı Kına Gecesi Gelenekleri Ve Adetleri Nelerdir?

Kına Gecesi Nasıl Yapılır

Kına gecesi geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel adetlerimizdendir.  Düğün zamanına gelen her genç kızın hayallerinin arasında heyecanla beklediği eğlenceli zamanlar geçireceği arkadaşları, sevdikleri ve ailesiyle unutulmaz anlar yaşanan adetlerimizdendir. Geçmişte daha farklı olsa da günümüzde kınalar en modern şekliyle yapılmakta. Bir nevi bayanlar için bekarlığa veda partisini anımsatmaktadır. Eğlence yapılırken insanlar kurtlarını döker doyasıya eğlenerek güzel dakikalar geçirir. Samimiyetin olduğu gelinin kendisi için yapılan bu kutlama onun için unutulmaz anlardandır.

Türk adetlerinde yapılan kınalar günümüzde de devam etmekte ama içeriğinde birtakım değişmeler olarak yeni nesil de olan popüler akımla harmanlanıp yapılmaktadır. Hem geleneksel hem de modern kına gecesi adetlerine gelin birlikte bakalım. Günümüzde olan kına geceleri hamamda, Hint temalı, salona giriş aşamasında taht üstünde giriş, gelinle birlikte olan eşlik eden dansçılar gibi birçok yeni uygulamalar yapılmakta. Bu özel gününüz için sizlerin de esinlenebileceği pek çok fikirle karşınızdayız.

Kına Gecesi

Kına gecesi her ne kadar gelin ve ailesi için önem taşısa da bir nevi bizim geleneğimiz olduğundan da Türk kültürünü yansıttığı için de önemi büyüktür. Geleneksel kına gecesi için birtakım adetler vardır. Bu adetler yörelere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak bilinen ismi kına gecesi olsa da farklı tabirlerle de kullanılır. Has kınası, kız başı, baş bağlama gibi. Bu gece için en önemli ve değişmeyen şey ise kına yakmadır. İslamiyet’te de yeri olan kına günümüze kadar ulaşmıştır. Kına neden yakılır ve nasıl yakılır gibi soruların cevaplarını açıklayalım.

Kına yakılmasının nedeni kına hem kıza hem de damada yakılarak evliliklerinde birbirlerine bağlanacaklarına ömürlerince mutlu olacaklarına, kötülüklerden ve nazardan korunacağına inanılarak yakılır. Bununla birlikte kınaya gelen misafirlere de gelin kınasından ikram edilir ve buradaki inanç ise onlarda kına yakarak bu mutluluk kutsanır ve daim olur inancı vardır. Kına farklı kokmaktadır bu kokunun muhabbeti, sevgiyi arttırdığına inanılır. Hala günümüzde yeni modern haliyle devam eden kınalar geleceğe de belki daha da değişerek ama gelenekselliğinden uzaklaşmadan devam edecektir.

Kına nasıl yapılır konusuna gelecek olursak; bakır bir tepsi alınır. İçerisinde karşım hazırlanarak konulur. Üstüne veya yanına mumlar dikilir. Kınanın ortasına para veya altın konulur. Kına aşamasında gelin ortaya alınır etrafında arkadaşları dolanır ve gelinin kendisinin seçtiği en yakın kişi kına tepsisini gelinin etrafında dönerek taşır.  Bu esnada kişiler dönerken ‘yüksek yüksek tepelere’ söylenir. Böylelikle gelin baba ocağından ayrılacağı için burada duygusallaşır ve ağlar. Ama ağlamayan gelinlerde vardır. Bura da yapılan espri ise evliliğe çok hevesli ve bir an önce eşine kavuşmak istediği söylenir. Bunlar kına gecesinin tatlı ve hüzünlü dakikalar olup senelerdir devam eden gelenektir. Kına gecenizde duygusallaşmanız normaldir ama bu duygusallık hem evden ayrılmak içindir hem de mutluluktandır. Yeni bir hayat sizleri beklemekte olup eşinizle beraber mutlu, sağlıklı yıllarınız olacaktır.

Geline Kına Nasıl Yakılır

Geline Kına Nasıl Yakılır

Geline Kına Nasıl Yakılır?

Gelin ilk önce arkadaşlarıyla birlikte gelin odasından çıkar ve salonun ortasında olan sandalyenin üstüne oturtulur başında kırmızı örtü örtülür ve yüzü kapatılır. Arkadaşlarının ellerinde mumlar vardır ve gelinin etrafında dönerek maniyi söylerler. Mani bittikten sonra kızlar yere çömelir ve kınayı akıca olan kişi gelir. Kına yakmak evli ve evliliğinde mutlu olan bir kişi tarafından ve daha önce ayrılık yaşamayan biri tarafından yakılır. Bu da gelinin seçtiği bir kişidir. Kına yakılırken gelin avuç içini açmaz. Çünkü gelin kayınvalidesinden kına hediyesi istemektedir. Kayınvalide davet edilir ve gelinin iki avucunun içine altın koyar böylelikle avuç içleri açılır. Sonra da kına yakılır ve damat davet edilir.

Damat gelir gelinin kırmızı olan duvağını kaldırır ve alnından öper. Tüm kınalarda olmasa da bazı adetlerde damat gelini kucaklayıp götürür bazı adetlerde ise gelinle damat kına yakıldıktan sonra karşılıklı oynarlar. Diğer bekar olan kişiler de kına yakıldıktan sonra kendileri de ellerine yakarlar. Burada amaç ise kınanın içerisinde olan para veya altının kime çıktıysa o kişide tez zamanda evleneceğine inanır. Daha sonra kınanın bir diğer adeti olan çerez, hediye kına dağıtımı gerçekleştirilir. Kızlar isterse eğlenceye kaldıkları yerden devam ederler.

Kına Gecesi Oyunları

Kına Gecesi Renkli Kuşak Oyunu

Kına Gecesi Renkli Kuşak Oyunu

Renkli Kuşak Dansı; Kına yakıldıktan sonra eğlencenin devam ettiğini söylemiştik Artık günümüzde bu eğlence şekli biraz değişiklik gösterdi. Gelinler artık günümüzde daha modern şeyler yapmaktadır. Modern kına gecelerinin en favorisi olan dans ve eğlencesi ise renkli kuşak dansı. Hem gelin hem de arkadaşları bu dansı yaparken oldukça eğlenmektedir aynı zamanda bu dansı izleyen konuklar için de görsel açıdan zengin bir danstır. Geline bu dans için özel olarak renkli kumaşlardan belinden geçirebileceği kuşak şeklinde kıyafet hazırlanır. Gelinin arkadaşları tarafından bu renkli kumaşlar uçlarından tutulur. Çalan müzikle beraber renkler dalgalanır. Ortada gelin etrafından arkadaşları ve izleyen konuklar görsel şölenle eğlenmeye devam ederler. Gelin burada kınadan sonra olan hüznünü unut ve mutlu dakikalar geçirmeye devam eder.

Kınada Testi Kırma Dansı

Kınada Testi Kırma Dansı

Testi Kırma Dansı; Kına gecesinin bir diğer gelenekseli ve kalıplanmış olan dansı testi kırma dansıdır. Her ne kadar kınalar modernleşse de testi kırma günümüzde de devam etmektedir. Her yöreye göre testinin içerisine konulan malzeme değişiklik gösterebilir. Topraktan olan testinin tülle süslenmiş madeni para, şeker, buğday, sakız gibi materyaller yer alabilir. Testi de aynı zamanda kınayı yansıtan renk olan kırmızı bir tülle süslenerek etrafında çiçekler ve pullar yer alabilir. Testi kırıldığında bu tül etrafa saçılmasını da aynı zamanda önlemektedir. Kına yakıldıktan sonra damat gelir ve ortaya alınır oturtulur.

Gelin ise testiyi omzuna alınır güzel bir müzikle dans etmeye başlar ve damadın etrafında dönerek dans eder. Damatla cilveleşen gelin kimsenin beklemediği zaman içinde testiyi yere atarak kırmaktadır. Gelin testiyi yere attıktan sonra herkes kırılıp kırılmadığına bakar. Çünkü testi ilk seferde kırıldığından gelinin damada söz geçireceğine inanılır. Kırılan testiyle beraber içerisinde her ne varsa çocuklar etraftan bunları toplamaya başlarlar. Aynı zamanda gelinin bekar arkadaşları da bu saçılanları toplar burada ki amaç ise kim daha çok toplarsa ilk o evlenir. Eski geleneklerden biri olan testi kırmanın bir diğer amacı ise hatta eskilerde gelin eve girmeden bile kırılırdı çiftin bereketli, sevgi dolu, haneleri hep mutlu olan bir evlilikleri olmasına inanılır.

Kına Gecesi Bindallı

Kına Gecesi Bindallı

Kına Gecesinde Bindallı ve Kaftan

Kına gecesi aslında bir nevi baba ocağında ki son zamanların da olduğu hem hüzünlü hem de mutluğun aynı anda yaşandığı zamandır. Eskilerde daha çok kına gecelerinde hüzün ön plandaydı. Günümüzde yenilikler ve modernleşmeyle beraber daha eğlenceli bir hal aldı. Bunların yanında değişikliklerle beraber kına yakılması ve bu gecede kaftan ve bindallı giyilmesi hep var olan bir şeydir. 13 yy. dan beri kaftan, bindallı hep vardı ve var olmaya da devam edeceğe benziyor. Eskilerde ve hala balkanlarda da devam eden bir diğer adet ise kendi kınalarında giyilen bu kıyafetler daha sonra başkalarının düğünlerinde de giyilmeye devam etmektedir.

Bu modernleşmeyle beraber günümüzde gelinler sadece kınalarında giymekte. Aynı zamanda gelinlerin arkadaşları ise organizasyon şirketinin olan kaftanı andıran kıyafetleri gelinin arkadaşlarına giydirerek onları da kına yakılırken etrafında döndürülmesini sağlıyor. Bindallı çok farklı renklerde olup işçilik isteyen bir aşamadır. Kartondan motifler hazırlanır ve bu motiflerin üstüne gümüş, altın, sim bakır tellerden iğneyle bu kartonlar sarılarak işlenir. Atlas, keçe, çuha günümüzde en çok tercih edilen kadife gibi kumaşların üstüne monte edilir.

Üzerinde çiçekler, dallar ve yaprakların olduğu motifler yer almaktadır. Mavi, kırımızı, bordo, yeşil gibi renkler tercih edilmektedir. Kaftan işe yazın zor olacağından daha çok kış gelinleri tercih eder. Osmanlıda çok meşhur olan kaftanlar görselliğiyle buluşan ihtişamlı bir görüntü ortaya koyar. Şimdi günümüzde gelinler kına başladığında rahat olmak için sade ve güzel bir elbise giymektedirler. Sonra kolaylık olsun diye bu elbisenin üstüne kına yakılma aşamasında bir kaftan giydirilir. Daha sonra kolayca isterse gelin çıkarabilir.

Hamamda Kına Gecesi Nasıl Yapılır

Hamamda Kına Gecesi Nasıl Yapılır

Hamamda Nasıl Kına Gecesi Yapılır?

Eski zamanlardan da bilinen ve tarihimizde oldukça fazla yeri olan hamamlar günümüzde bile ziyaretçi ile dolup taşmakta. Osmanlı hamamları dillere destan ihtişamıyla ilgi çekmektedir. Şimdilerde ise hamamların ağırladığı misafirler içerisinde kına organizasyonları yer alıyor. Kına mekanları arasına giren hamamlar aynı zamanda kına mekanı farklı yerde olanlar için bile gelin hamamı konusunda ön kına gibi bile tercih ediliyor. Eskilerden kayınvalideler gelinleri hamamda görür beğenirlermiş. Kına yapılan hamamlar az kişiyle ve kıyafete abartıya gerek kalmadan basit eşyalarla gerçekleştirilir.

Bayanlar kıyafet seçmenin zorluğunun ne olduğunu iyi bilir hele de bu sizin gününüzse iş daha da karmaşık bir hal alabilir böyle telaşlardan uzak durmak için hamam kınaları tercih edilebilir.  Tutulan organizasyon şirketi tarafından hamamlar kına ortamına uygun süsleniyor. Kırmızı renkler oldukça tercih edilerek etrafta tüller, mumlar, gül yaprakları yer alıyor. Daha sonra gelin ve arkadaşları bu anların tadını doyasıya çıkarıyor.

Hamam ikramları da oldukça önemlidir. Hafif ağır olmayan aynı zamanda doyurucu ikramlar misafirlerle bulunuyor. Hamamda geline ve arkadaşlarına yapılan keseler eğlencenin bir değer şekli. Çalan müzikler eşliğinde edilen danslarla da bu eğlence taçlanıyor. Sevdiklerinize hem bu gecenin anlam ve önemini taşıyacak hem de hatıra kalacak hediyelikler hazırlanabilir. Kokulu sabunlar, hamam kesesi ve havlusu gibi küçük hediyelikler olabilir.

Hint Temalı Kına Gecesi

Hint Temalı Kına Gecesi

Hint Temalı Kına Gecesi  

Günümüzde kınalar konsept belirlenerek de yapılıyor. Özellikle son zamanlarda tercih edilen ise Hint kınaları. İçerisinde barındırdığı farklı etnik desenler, renkler ve hareketli müzikleri olmasından dolayı tercih ediliyor. Hint temalı kına geceleri oldukça hareketli geçmektedir ağırlıkla müziğin eğlencenin yer aldığı danslara biraz da cilve katılarak koreografiler gerçekleşiyor. Dikkat çeken kıyafetlerin yanı sıra Hint kınaları da oldukça popüler. Hint temalı olmayan kınalarda bile Hint kınası yapan birini ayarlayarak kişiler kına yaptırıyor. Gelinler bu konseptle beraber vücutlarına yaptırdıkları kınalarla dans ederken görsel bir şölen sergiliyor.

Modern çağımızda yapılan Hint temalı organizasyonlar da çalan müziklere eşlik etmek isterseniz onların dans şekillerini yaptıkları hareketlerini bir nebze de olsa öğrenmenizi tavsiye ederiz. Zaten Türk kültüründen de hareketler içerisinde yer aldığından öğrenmeniz o kadar da zor olmayacak. Eşinizle birlikte sergileyeceğiniz dans burada önem taşıyacaktır. Yapılan hareketlerin hoş durması ambiyansı değiştirecek kıyafetinizin üzerindeki renkler size eşlik ederken hoş bir görüntüye sahip olacaksınız.

Konseptiniz Hint temalı kına olacağından gelen konuklarınız içinde Hint kınasıyla farklı motifler yapan kişiler kınanızda yer alabilir. Sizler bu kınayı bir organizasyon şirketiyle yapacaksanız yanınızda yer alacak size eşlik edecek dansçılarla kınanız daha eğlenceli ve görsel bir durum kazanacaktır. Bütçeniz müsaitse ve kınanız da vereceğiniz ikramlıklar varsa konuklarınıza hazırladığınız konseptle beraber ikramlıkları da o yöreye ait tatlardan hazırlayabilirsiniz. Ya da kına sonunda sizden bir hatıra kalsın isterseniz o gecenin anlamını taşıyacak hediyelikler yer alabilir.

Kına Gecesi İzmir Organizasyon

Kına Gecesi İzmir Organizasyon

Sıra Düğününüze Geldi

Kına gecesinden sonra gelen aşama düğün. Bu güzel vaktin nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Bu mutlu gününüz her zaman sizin aklınızda en güzel şekilde yer alacak. Ama her şeyde olduğu gibi bir son vardır ve bu günlerde bitmektedir. Kına gecesi sonlanınca düğün hazırlıkları aynı hızla devam eder evinizden  telli duvaklı gelin şeklinde çıkarsınız. Kına geceniz ve düğününüz her ne istiyorsanız en güzel şekilde ve hayalinizdeki gibi geçmesini dileriz. Unutmayın ki bu sizin gününüz ve siz nasıl isterseniz o şekilde ilerler stresten uzak olup mutlu olmaya bakmanızı tavsiye ederiz.

Bu konseptler her ne kadar önemli olsa da aslında önemli olan sevdiklerinizle beraber güzel ve mutlu dakikalar geçirmeniz. Bu bir son gibi gözükse de sizin için yeni bir hayatın başlangıcıdır. Sizlere her zaman destek olmakla beraber her türlü organizasyonlarımızla sizlerin yanındayız bizden isteklerinizi, görüşlerinizi, önerilerinizi dile getirebilirsiniz. Daha çok merak ettiğiniz konular varsa yazılarımızın devamını okuyabilir bilgi edinebilirsiniz. Mutlu, sağlıklı, huzurlu sizlerin her zaman iyi günlerin olduğu zamanlarınızın geçmesini dileriz.