Kızlık Soyadı Nedir

Evlilik öncesi ve sonrasında araştırılan belli başlı sorular vardır. Bu sorulardan birisi de şüphesiz ki evlendikten sonra kızlık soyadı kullanılabilir mi? sorusudur. Bu yazımızda evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak isteyen kişiler için gerekli bilgileri paylaşacağız. Sizler de evlilik sonrasında kızlık soyadınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız yazımızın içeriğinden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

2015 yılı öncesinde kadınların evlilik sonrasında kızlık soyadını kullanması yasal değildi. Ancak 2015 yılı itibarıyla çıkan yasanın ardından evlendikten sonra kadınların kızlık soyadını kullanması mümkün hale gelmiştir. Yargıtay kararı ile alınan karar ile birlikte dileyen kadınlar dilekçe vererek evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmaya devam edebilir. Bu duruma göre evlendikten sonra toplumun sizi tanıdığı soyadınızı değiştirmeyebilir ve kendi ailenizin soyadını kullanabilirsiniz. Peki, evlendikten sonra kızlık soyadı nasıl kullanılır?

Kızlık Soyadı Kullanma Dilekçesi

Kızlık Soyadı Kullanma Dilekçesi

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadı Nasıl Kullanılır?

Evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak için nüfus ve evlendirme müdürlüklerine yazılı dilekçe vermeniz gerekmektedir. Kısa süre içerisinde verebileceğiniz bu dilekçe ile evlendikten sonra soyadınız değişmeyecek ve kızlık soyadınızı kullanmaya devam edebileceksiniz. Nüfus müdürlükleri sizlerin talebi doğrultusunda kızlık soyadınızı kullanmaya devam etme hakkınızı onaylayacaktır.

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Dilekçe Nasıl Verilir?

Evlendikten sonra eşinizin değil de babanızın soyadını kullanmaya devam etmek istiyorsanız dilekçe vermeniz gerekir. Nüfus Müdürlüğüne yollayacağınız dilekçe ile kızlık soyadınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Peki, evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak için nasıl dilekçe verilir? Sizler için aşağıda nasıl dilekçe verebileceğinizi anlatan örnek bir dilekçe yer alıyor. Paylaştığımız dilekçeye kendi bilgilerinizi ekleyerek evlendikten sonra kızlık soyadınızı kullanma talebinde bulunabilirsiniz.

  • …… NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE- ……….. EVLENDİRME DAİRESİNE

4721 Sayılı Türk Medeni Kânunu 187. Maddesinden yararlanarak berraklık soyadım olan … ‘yı, eş soyadımın önüne yazdırarak eşimin soyadı ile birlikte kullanmayı arz ediyorum.

Gereğini arz ederim.

Tarih:

Adres:

Tarih:

Şahsi bilgiler ve eşin kimlik bilgileri

İmza

Şeklinde bir dilekçe oluşturarak kızlık soyadınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Evlendikten Sonra Sadece Kızlık Soyadı Kullanılabilir mi?

Evlilik sonrasında kızlık soyadının ardına eş soyadının da eklenmesini istemeyen kişiler evlendikten sonra sadece kızlık soyadı kullanılabilir mi? sorusunun cevabını araştırmaktadır. Yargıtay tarafından yapılan açıklamaya göre evlendikten sonra yalnızca kızlık soyadını kullanmak mümkündür. Nüfus ve evlendirme müdürlüklerine verilen dilekçede yalnızca kızlık soyadını kullanmak istediğini belirten kadınlar yalnızca kızlık soyadını kullanabilirler. Dilekçenin kabul edilmemesi durumunda aile mahkemesine dava açarak yalnızca kızlık soyadını kullanmak mümkündür.

Kızlık Soyadı Kullanma

Kızlık Soyadı Kullanma

Evlendikten Sonra Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2021 yılında alınan karara göre evlendikten sonra kimlik yeniletme ücreti 30 TL olarak belirlenmiştir.  Kimlik yeniletme talebinde bulunduktan sonra internet üzerinden 30 TL ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmemenin Cezası Var mıdır?

Evlilik sonrasında soyadını değiştiren çiftler ya da çift soyadı kullanmak isteyen kadınlar nüfus cüzdanını değiştirmelidir. Ancak nüfus cüzdanı değiştirmek için belirlenen bir süre yoktur. Çiftler istedikleri zaman kimlik değiştirme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kızlık Soyadını Kullanmaya Devam Edenler için Kimlik Değiştirme Süresi Ne Kadar?

Evlilik sonrasında soyadı değişikliği olduğu için kimlik değiştirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Ancak uygulamaya geçen e-devlet sistemi ve yeni kimlik sebebiyle artık kimlik değiştirmenize gerek yok. Evlilik sonrasında kızlık soyadı kullanılmaya devam edilsin ya da edilmesin 10 gün içerisinde e-devlet sisteminde soyadı değişikliği gerçekleştirilecektir.  Yeni kimlik mevzuatı doğrultusunda evlilik sonrasında kimlik değiştirmeniz için zorunlu bir süre bulunmamaktadır. Dilediğiniz zaman e-devlet üzerinden yeni kimlik talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir