Blog

Bebek Mevlidi Nedir? Olmazsa Olmazları Nelerdir Merak Ettiniz mi?

Bebek Mevlidi Nedir? Olmazsa Olmazları Nelerdir Merak Ettiniz mi?

Bebek mevlidi, yapımı kültürden kültüre farklılık gösteren aktivitelerden biridir. Kırk mevlidi olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni, bebeğin 40’ının çıkmasını takip eden günde yapılmasıdır. Bunun yanı sıra bebek doğduktan hemen sonra yapılabilir.

Bebek mevlidi nedir sorusu, hemen her anne ve baba adayının araştırdığı konulardan biridir. Dünyaya gelen bebeklerinin sağlıklı ve hayırlı bir ömre sahip olması için ellerinden geleni yapmak isterler. Bu hususta ilk adımı mevlit gibi dini toplantı düzenleyerek atarlar. Kur’an-ı Kerim’in okunduğu, çeşitli duaların edildiği, katılanların iyi dileklerde bulunduğu toplantılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizde her yörenin bebek mevlidi farklı olarak yapılmaktadır. Anadolu’da çok yaygın bir gelenek olarak bu aktivite geçmişten günümüze kadar devam etmektedir. Genellikle bu toplantılara katılanlar aile büyükleri, yakın akrabalar ve yakın komşulardır.

Gelen misafirler bebeğe aldıkları hediyeyi sunarlar. Mevlidi yapan kişi de misafirler için hazırladığı şerbet, lokum gibi yiyecek ve içecek ikramında bulunur. Aynı zamanda bu önemli günü ileride hatırlatacak kalıcı bebek mevlidi hediyelikleri ile taçlandırırlar. Siz de birbirinden farklı ve özel bu hediyelikler için Hüner Hediyelik Organizasyon sitesini tercih edebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Bebek Mevlidi Nasıl Yapılır?

Bebek Mevlidi Nasıl Yapılır?

Bebek Mevlidi Nasıl Yapılır?

Bebek mevlidi nasıl olur hususunda araştırmalar yeni çocuk sahibi olacak kişiler için önem arz etmektedir. Mevlidin ne zaman yapıldığı kadar önemli olan bir konu da nasıl yapıldığıdır. Misafirlere ikram edilecek yiyecek ve içecekler,  okunacak dua ve ayetler, aktivitenin yapılacağı alanın düzenlenmesi gibi birçok konuda yardım gerekebilir.

Bebek mevlidi nasıl yapılır sorusunu şu aşamalarla açıklamak mümkündür:

Günün Belirlenmesi

Mevlit Gününün Belirlenmesi

Mevlit Gününün Belirlenmesi

Bebek mevlidinin yapılacağı günün belirlenmesi ilk aşamadır. Buna göre de davetlilerin müsaitlik durumu, hediyeliklerin ayarlanması, yapılacak yemeklerin planlanması gibi durumlara öncelik verilir.

Mevlit Okumak İçin Hoca Davet Edilmesi

Mevlit Okumak İçin Hoca Davet Edilmesi

Mevlit Okumak İçin Hoca Davet Edilmesi

Bu toplantı için en önemli aşamalardan biri Kur’an-ı Kerim okuyacak, dua edecek bir hocanın davet edilmesidir. Davete iştirak edecek hocanın müsait durumu için önceden haber verilmesi önemli bir husustur.

Yemek ve İçecek İkramı

Yemek ve İçecek İkramı

Yemek ve İçecek İkramı

Davet edilen kişilere yetecek kadar yemek yapılması önemli bir husustur. Bebek mevlidi yemekleri genelde pide, kavurmalı pilav gibi yemekler olmaktadır. Tüketiminin ve yapımının basit olması sebebi ile bu tür toplantılarda basit yemekler tercih edilir.

Bebek mevlitlerinin olmazsa olmazı olan içeceği lohusa şerbetidir. Kolay bir şekilde temin edilebileceği gibi kişiler evde de  yapabilmektedir. Misafirler için özel bir şişe ya da bardak içerisinde sunulmaktadır.

Mevlit Süslemeleri ve Hediyelikler

Mevlit Süslemeleri ve Hediyelikler

Mevlit Süslemeleri ve Hediyelikler

Bebek mevlidi süsleri, mevlidin okunacağı alanın havasını değiştirmek için tercih edilir. Günün anlam ve önemine uygun olarak yapılan bir süsleme ile hem davetliler hem de sizler için bir hoş bir anı olarak kalacaktır.

Bebeğin cinsiyetine göre süslemeler farklılık göstermektedir. Yine bebeğin cinsiyeti bebek mevlidi hediyelikleri üzerinde de etkili olmaktadır. Ev sahibi olan kişilerin konukları için seçtiği hediyeliklerin farklılaştığını görebilmek mümkündür. Bunda etkili olan da konukların kültürleri, gelenekleri gibi unsurlardır.

Bebek mevlidi hediyelikleri olarak tercih edilebilecek hediyeler şunlardır: bebeğin adının yazılı olduğu ya da resminin olduğu magnetler, anahtarlıklar, sabun, koku, kolonya sayılabilir.

Bunların yanı sıra günün anlam ve önemini belirten tespih, Yasin kitapçığı, dini tablolar da davetlilere verilebilecek hediyeler arasında yer almaktadır.

Bebek Mevlidinde Davetlilerden Gelebilecek Hediyeler

Bebek Mevlidinde Davetlilerden Gelebilecek Hediyeler

Bebek Mevlidinde Davetlilerden Gelebilecek Hediyeler

Davetlilerin bebek için verebilecekleri hediyeler de cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Daha çok patik, eldiven, tulum gibi bebek giysileri olmaktadır. Bebek için alınan hediyelerin tanıdıklık derecesine göre değiştiğini söylemek doğru olacaktır. Bebeğin birinci dereceden yakınları altın gibi kıymetli hediyeler verebilmektedir.

Mevlit Şekerlerinin Seçilmesi

Mevlit Şekerlerinin Seçilmesi

Mevlit Şekerlerinin Seçilmesi

Ülkemizde özellikle de Anadolu kesiminde bebek mevlidi şekeri dağıtmak önemli bir gelenek olarak karşımıza çıkar. Bu tür toplantılar için gelen davetlilere şeker ikram edilmesi söz konusudur. Draje şekerlerden akide şekerlere, çikolatadan lokumlara kadar pek çok tatlı ve şeker türleri mevlitler için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır.

Davetlilere ikram edilecek olan bu şekerlemelerin nasıl sunulacağı da önemlidir. Organizasyona uygun olarak hazırlanan mevlit şekerlikleri ya da külah tarzı kutular ikram için uygun olmaktadır. Bebeğin fotoğrafının bulunduğu ve isminin yazdığı kutularda şekerin ikram edilmesi de tercih edilmektedir. Böylece şeker kutusu hem şık hem de hatıra olarak kalabilecektir.