Mevlüt Şekeri

 • Ayet Tabaklı Mavi Mevlüt Şekeri

  Ayet Tabaklı Mavi Mevlüt Şekeri

  1.45 

  √ Whatsapp İletişim : 0544 230 33 41
  √ Mıknatıs
  √ Tül ( İsteğe Bağlı Renk Seçebilirsiniz )
  √ İsim Etiketi
  √ Lavanta ( Badem Şekeri İstiyor İseniz Belirtiniz )
  √ 5-7 İş Günün de Teslimat

Vefat eden bir kimsenin ardından, yakınları tarafından bir mevlüt okutulur. Ardından vefat eden kişinin hayrına, mevlüde gelen kimselere mevlüt şekeri dağıtılır. Aynı şekilde yeni doğum yapmış hanımlar, ya da askere uğurlanan gençler için de mevlütler okutulur ve onlarında hayrına mevlüt şekerleri dağıtılır. Bu şekerler kimi zaman üzüntümüzde, kimi zamansa mutluluğumuzda yanımızda olan insanlarla paylaşılır. Geçmişten günümüze dek gelen ve aslında hiç eskimeyen bir gelenektir.

Mevlüt şekerleri, karton külahlara, saydam poşetlere ya da kutulara konulmaktadır. Tercihe göre içlerinde bazen lokumlar da bulunmaktadır. Lokumlar; gül lokumu, kuşlokumu, fıstıklı lokum ya da sade lokum gibi çeşitlerde olabilmektedir. Paketlerin içerisine daha çok tercih edilenler ise Mevlana şekeri ve akide şekeri dediğimiz şekerlemelerdir. Her keseye, her bütçeye uygun mevlüt şekeri bulunmaktadır. Ne de olsa, bu adet bizim kültürümüzün geleneklerinden biridir ve herkese hitap edebilir nitelikte olması, bu açıdan önemli bir yer tutar. Hayır yapılacak kimse için okutulan duaların ardından, gelenlere bu şekerlerle ikramlarda bulunulmaktadır. Hem konukların ağzı tatlansın amacı taşır, hem üzüntü durumunda kan şekerinin düşmesine karşı tedbir alınmış olur hem de hayırlı bir ikramda bulunulmuş olunur.

Mevlüt Şekeri İzmir

Kültürümüzün vazgeçilmezleri arasında yerini alan mevlüt şekerleri, ince düşüncenin bir ürünüdür. Gelenlere teşekkür ve okutulan kişiye rahmet olması adına, düşünülmüş güzel bir gelenektir.