Kelebek Nikah Şekeri

No products found which match your selection.

Kuşkusuz bir insanın en mutlu günlerinden biridir evlendiği gün. Aylar öncesinden başlayan hazırlıklar, yorgunluklar, heyecandan gözlere girmeyen uykular, evet denilecek o büyülü gün içindir. Kimi aile kendi arasında yapar düğününü, kimi ise bu gün için haber salar yüzlerce eşine dostuna. Düğün sahibi olan gelin ve damat tarafı ve elbette aileleri, gelen konukları en iyi şekilde ağırlarlar ve ilgileri ile misafirleri memnun ederler. Bu mutlu günde, düğün merasiminde bulunan yakınlar, davete icabet ederek geldiklerinde, bu düğün sahibine verdikleri önem ve değeri göstermiş olurlar. Kimi aile düğüne gelip bu mutlu günlerinde yanlarında olan yakınları için yemek verir. Kimi ise pastalar ve içeceklerle tatlandırır ağızları. Gelenekler ve görenekler ne olursa olsun, kültürümüzün vazgeçilmeyen, geçmişten günümüze gelmiş olan mirası ise nikâh şekerleridir.

Kelebek Nikah Şekerleri

Nikâh şekeri, düğünlerde ya da nikâh törenlerinde, gelin ve damat tarafının davet ettikleri eş, dost ve akrabalarına dağıtılan genelde düğün sonunda kapıda duran kimse tarafından ikram edilen nesnedir. Bu nesneler bazen isminin hakkını vererek şeker olabilmektedir. Bazen ise kokulu taşlar, sabunlar, biblolar, kokular, ya da daha birçok sayılabilecek hediyelik eşyalar olabilmektedir. Kelebek nikâh şekeri, bu özel günde en çok tercih edilen nikâh şekerlerinden birisidir. Kelebek nikâh şekeri, tüller, teller, sim ya da pul gibi işlemeler ile hazırlanabilen bir süs eşyasıdır. Tercihe göre farklı malzemeler ve süslemeler eklenip çıkarılabilmektedir. Örneğin buz dolapları için mıknatıslı olanları ya da sehpa üzerine konabilecek şekilde biblo olanları da bulunabilmektedir.

Tel ile kelebek deseni yapılan ve kelebeğin süslemesi için; pul, sim, taş, boncuk gibi aksesuarların kullanıldığı kelebek nikâh şekeri, genellikle üzerine basılan yazılarla da süslenmektedir. Çeşitli konseptlere göre farklı yazılar oluşturulmakta ve nikâh törenleri için genellikle,”törenimize katıldığınız için teşekkürler” gibi yazılar yazılmaktadır. Belirtilen küçük kartlara gelin ve damadın isimleri ve nikâh tarihide eklenebilmektedir. Dünya evine girecek çiftlerin sıkça tercih ettikleri kelebek nikâh şekerleri, fiyat olarak ta her bütçeye uygun niteliklerdedir. Kullanılan malzemelerin, çeşitlerine ve aksesuarların fiyatlarına göre değişen hesaplamalar ile her bütçeye uygun nikâh şekeri hazırlatmak mümkün.