Gelin Çiçekleri

No products found which match your selection.

Her genç kızın, en önem verdiği gün, kuşkusuz evliliğin kapılarını araladığı o muhteşem düğün günüdür. Sabah uyandığında ilk kez ne giyeceğinden emindir. Hayatınızın en özel gününde, en özel kıyafetinize, gelinliğinize hayat veren ise elinize aldığınız gelin çiçekleridir. Gelin çiçeği geleneği, 16. Yüzyılda, İngiltere de ortaya çıkmış bir gelenektir. Düğünün yapılacağı mekânın ambiyansına ve renk uyumuna göre, bir buket hazırlanır. Çiçekler tercihe göre sade, rengârenk ya da doğal olabilmektedir.  Buket, güzel ve canlı renkli çiçekler ile hazırlanır.

Her çiçek farklı bir anlam taşır. Örneğin gül gerçek aşkın sembolüdür ve gelin çiçeklerinin vazgeçilmezidir. Yunan medeniyetine göre buketlerden sarkan sarmaşıklarda sevgiyi anlatmanın bir yoludur. Doğal çiçeklerle oluşturulan gelin çiçekleri ise, daha çok mevsim ve ayların getirilerine göre düzenlenir. Örneğin; ocak-mart aylarında lale,  şubat- mayıs aylarında dağ lalesi, mayıs- temmuz aylarında yalancı yasemin, nisan – mayıs aylarında ortanca, nisan- haziran aylarında gül, ağustos-kasım aylarında papatyalar, kasım- şubat aylarında ise karanfiller yer almaktadır. Yapay çiçeklerde ise daha önceden hazırlanabilme şansları vardır. Günler hatta aylar öncesinden bir kenarda hazır bulundurabilirsiniz. Yapay gelin çiçeklerinde kullanılan malzemeler ise tüller, kurdeleler, ışıltı ve canlılık katacak sim pul gibi objeler olabilmektedir.

En Ucuz Gelin Çiçeği

Gelinlik, ayakkabı ve diğer aksesuarları bir bütün haline getiren gelin çiçekleri, düğün sonunda gelinin arkadaşlarına atılır ve buketi tutan kişinin evlenecek ilk kişi olduğuna inanılır. Bu sayede gelin çiçeği de düğün süresi boyunca, kendine düşen tüm görevleri yerine getirebilmiş olur.